КАТАКЛИЗМА У ХРВАТСКИМ БОЛНИЦАМА! Одељења остају БЕЗ СТРУЈЕ, када су респиратори најнеопходнији оболелима
Из болнице су раније упозорили да би се ово могло догодити.
Одељење с респираторима у КБ Дубрава данас је у једном тренутку, остало без струје, и респиратор су морали да се покрећу механички, ручно.
Кривокапић реаговао на писање медија да има Корону: Огласио се на твитеру и изнео праву истину
ВЛАДИКА ЈОАНИКИЈЕ СЕ ТЕСТИРАО НА КОРОНУ: Резултати стижу сутра
КОРОНА НЕМИЛОСРДНА У ЦРНОЈ ГОРИ: Још 491 нов случај заразе, две особе преминуле
- У примарном респираторном интензивном центру није било струје, сви респиратори су искључени, наставило се ручно, незваничне су информације које су добили хрватски медији из болнице која је одређена за главни ковид центар у Загребу.
Како пишу тамошњи, то је потврдио нови председник управног одбора болнице и њен лекар др Силвио Башић, тренутни државни секретар у Министарству здравља.
Према речима министра Вилија Бероша, лично је договорио са електродистрибуцијом да електричари што пре дођу у болницу.
- Моја информација је да је нестало струје јер је прекидач искочио, колико сам разумео дошло је до кратког споја. Генератори се нису запалили јер је нестао само један мали круг. Људи су се одмах сложили и повезали. Респиратори су у једном тренутку остали без струје, нисам сто одсто сигуран, али то су ми рекли да јесте, али су га одмах повезали продуженим каблом и успело је - рекао је Башић.
Ручна вентилација је уобичајена процедура, наставио је, пацијенти се вентилирају ручно, чак и кад их је потребно уклонити из респиратора због неког прегледа. Не зна колико је трајао нестанак струје.
- Било ми је важно да нико није угрожен. Снашли су се, а онда су дошли електричари - каже Башић.
На питање о лошим агрегатима у болници, о чему су хрватски медији добили информације, одговорио је како се агрегати за овакве ситуације не могу упалити јер нису тако програмирани. Да је нестало комплетно струје, упалили би се, каже.
- Агрегати су стари, али то је сад тако. Упитни су, али функционишу, говорим вам као доктор из Дубраве. И они престају радити, нису то неке ствари које ми не знамо од пре. Палили су се кад би нестајало струје - каже Башић.
Управник болнице Срећко Марушић није се јавио на телефон, као ни ковид координатор проф.др. Ивица Лукшић.
Само неколико сати пре овог инцидента, медији су из других болничких поузданих извора добио информацију да агрегати, нестане ли струје, ипак нису довољно добри да напајају целу болницу и њену опрему, па тако ни све респираторе.
Наиме, поменута ковид болница има агрегате за струју старе 30 година који, кад се испробају, раде по десетак секунди, и онда стану. Кад би у КБ Дубрава потпуно нестало струје, ручном вентилацијом би се на животу могао одржавати одређен, мањи број пацијената, али ако респиратор треба више од 40 људи, то би било немогуће - откривају добро упућени извори.
Питају се је ли министар Вили Берош био упознат с том, потенцијално врло опасном чињеницом, кад је одређивано да КБ Дубрава буде Ковид центар за Загреб и околину.
Сад се цела претвара у болницу за искључиво оболеле од Ковида, има преко 600 кревета, нема довољно респиратора. Нема нити агрегат који би могао поднети терет у случају нестанка струје.
- Болница има из других извора струје, замењена је трафостаница. Али агрегати не би могли поднети расвету и опрему у болници - јасно кажу упућени. Стари су и непоуздани, закључују.
Покушавали су да их замене неколико пута, расписан је тендер за то пре две године, али је пропао. Како се може чути, кад год је техничка служба у болници, свесна свих њених инфраструктурних недостатака и дотрајалости, тражила да се у то уложи неки новац, одговарано јој је како новца нема. Неки су делови болнице јако добро опремљени и модернизовани, али је инфраструктура лоша, кажу извори.
- Будући да ће бити пуно људи на респираторима, болница нема у функцији добро резервно напајање струјом - додају.
Напомињу и то да је ова, некадашња војна болница 70-тих пројектована по тадашњим стандардима кад се, на пример, гастроскопија служила само сондама, а сад су ту нови, модерни апарати, већи потрошачи струје. Има апарата, али не и доброг агрегата који би на себе преузео напајање болнице струјом у случају њеног нестанка. Он мора бити еквивалент способан на себе да преузме сву постојећу потрошњу.
Др. Башић каже да је од стручњака у болници добио одговор да агрегати раде. Стари су, и треба их заменити, али раде. Башић на крају додаје како се у овоме тренутку болницу не може поправљати.
Упућени кажу да је очито превише респиратора одједном прикључено на осигурач, и да састав то није могао да издржи, зато је осигурач искочио па се морало импровизовати.
- И климатизација је дотрајала. Ради, али је дотрајала - истичу упућени суговорници. И Башић потврђује да одавно улагања бије било.
КБ Дубрава је отворена 1988. године, изграђена је за ЈНА, и била је у то време "свемирски" опремљена, најбоље у држави. Колико је на њу потрошено новца, не знају ни најупућенији - податак је нестао кад и ЈНА, но имала је најсавременије уређаје за то доба, и више од 1.200 запосленика. Градња болнице је трајала девет година, од 1979. до 1988. године. Пројектована је и опремљена по узору на опште војне болнице у САД-у и у другим земљама запада, а и њени су кадрови годинама били школовани на западу.