ТРАГЕДИЈА У КНИНУ НИЈЕ ЈЕДИНА! Девојчица (4) ПРЕМИНУЛА у Ровињу, отац је оставио у УЖАРЕНОМ АУТУ да спава
Ужасна несрећа у Книну у којој је отац заборавио дете у аутомобилу због чега је дечак преминуо потресла је регион. Ипак, ово није јединствен случај. Готово идентична несрећа десила се у Ровињу 2019. године.
У Ровињу је 9. јула 2019. године преминула четворогодишња девојчица коју су радници градилишта пронашли у затвореном аутомобилу у Ровињском Селу. Девојчица је пронађена без свести у ужареном ауту 4. јула. Отац је тог дана девојчицу оставио у аутомобилу како је не би будио, а он је отишао у испомоћ у свој фризерски салон, при чему није упалио климу у ауту. Затворио је и све прозоре да у аутомобил не улази прашина с градилишта.
ТРАГЕДИЈА КОД ВИНКОВАЦА: Мушкарац (65) возилом налетео на дете, одбацило га на банкину - није му било спаса
"ИЗБОШЋУ ТЕ НОЖЕМ, ЗАПАЛИЋУ И ТЕБЕ И МАЛОГ" Језиви детаљи иживљавања мушкарца над сином (3) и женом
ЦЕО КНИН ЗАВИЈЕН У ЦРНО: Данас сахрана дечак који је умро закључан у аутомобилу
Против оца је тада подигнута кривична пријава
Девојчица је подлегла последицама топлотног удара и дехидрације, због којих су јој били оштећени витални органи, а против оца је тад подигнута кривична пријава.
Жупанијско државно тужилаштво у Пули, рекло је да су донели решење о прекиду истраге, али нису хтели навести из ког разлога је истрага обустављена. Уместо тога, само су рекли према којим члановима су донели такву одлуку. Према члановима постоји неколико могућности за обуставу истраге: ако је застарела кривична пријава или је дело обухваћено амнестијом или помиловањем или ако постоје друге околности које искључују кривично гоњење.
- Жупанијско државно тужилаштво у Пули-Пола дана 11. јула 2020., на темељу члана 230. подчлана 1. и члана 224. подчлана 1. тачка 3. Закона о казненом поступку, донело је решење о обустави истраге против окривљеног због казненог дела повреде дететових права из члана 177. подчлана 4. у вези са тачкама 1. и 2. Казненог закона - рекао је Мирко Грујић, потпарол Жупанијског државног тужилаштва у Пули.
Кад државно тужилаштво обуставља истрагу?
Члана 230. тачка 1. Закона о кривичном делу Хрватске каже:
- Државни тужилац је дужан да у року од месец дана од завршетка истраге или истраживања у записник казнених пријава подигнути оптужницу или обуставити истрагу, односно одбацити казнену пријаву. Када за то постоје оправдани разлози, виши државни тужилац може на предлог државног тужиоца решењем против ког жалба није допуштена рок за доношење одлуке продужити за највише два месеца, о чему ће обавестити окривљеног и жртву.
У члану 224. подчлану 1. тачка 3., по ком је такође донешено решење о обустави поступка, стоји:
- Државни тужилац обуставља решењем истрагу ако је застарела казнена пријава или је дело обухваћено амнестијом или помиловањем или ако постоје друге околности које искључују кривично гоњење
За крај додајмо и како у казненој пријави за кривично дело повреде дететових права из члана 177. подчлана 4. стоји:
- Ако је казненим делом из почланова 1. и 2. овог члана проузрукована смрт детета, окривљени ће се казнити казном затвора од три до 15 година.
За окривљеног се у подчлановима 1. и 2. овог члана наводи како је реч о "родитељу, усвојитељу, старатељу или другој особи која грубо занемарује своје дужности подизања, одгоја и образовања дјетета".
Жупанијско државно тужилаштво у Пули одбацило је поступак против оца коме, како бројни психијатри наводе, нема горе казне од чињенице да је проузруковао смрт свог детета.