Ко каже да се не може СЕДЕТИ НА ДВЕ ФОТЕЉЕ: Седам министара у Влади Федерације БиХ прима дуплу плату
Недовољно дефинисан закон омогућио је појединим функционерима да истовремено обављају две или више функција у извршној и законодавној власти Босне и Херцеговине
Изборни закон Босне и Херцеговине дозволио је функционерима да у исто време могу бити министри у Влади Федерације БиХ, одборници у некој кантоналној скупштини или чак посланици и делегати у Парламенту БиХ.
"ДРИТАН НЕ МОЖЕ ДА ВОДИ НАШЕ СЛУЖБЕ": Да би Абазовић кадрирао, јасно је кроз шта све мора да прође
"Без равноправности Хрвата ништа неће функционисати" Председник ХДЗ-а критиковао третман мањина у Босни
ЗАБЕЛЕЛИ СЕ ДАЛМАТИНСКИ ПУТЕВИ: Снажна олуја захватила Сплит, лед дебео неколико центиметара (ВИДЕО)
Технички мандат, непостојање сагласности око спровођења изборног резултата, али и недовољно дефинисан закон омогућили су појединим функционерима да истовремено обављају две или више функција у извршној и законодавној власти Босне и Херцеговине, пише Српскаинфо.
Посланик у Представничком дому Парламентарне скупштине БиХ, Саша Магазиновић, упутио је недавно у парламентарну процедуру измене Изборног закона БиХ, које се односе на укидање дуплих функција, што би значило да једна особа не може истовремено обављати више функција у извршној и законодавној власти БиХ.
Тим поводом, Истиномјер је направио анализу, у којој је издвојено неколико имена политичара који на нивоу БиХ обављају више функција истовремено.
Једини политичар који обавља три функције је функционер СДА, Аљоша Чампара.
Током 2015. године Чамапра је именован на функцију министра унутрашњих послова у Влади ФБиХ и на тој позицији се задржао до данас с обзиром на чињеницу да нови сазив ове владе још увек није формиран односно да је у техничком мандату. Након што је ЦИК БиХ објавио резултате општих избора у БиХ одржаних 7. октобра 2018. године, утврђено је да ће се у клупама Скупштине Кантона Сарајево, као један од 35 заступника, наћи управо и Чампара.
– Недуго након тога, Чампара је почетком 2019. године именован и на позицију заменика председавајућег Дома народа ПФБиХ из реда бошњачког народа – наводе у Истиномјеру.
Међу "дуплим функционерима" је још увек актуелни председник Федерације БиХ, Маринко Чавара.
Он је на опшим изборима 2018. године освојио и мандат у Представничком дому Парламента ФБиХ.
Такође, Шемсудин Дедић од 2015. године обавља функцију министра пољопривреде, водопривреде и шумарства у Влади ФБиХ, а након општих избора ступио је и на функцију посланика у Представничком дому ПС БиХ.
– Још један министар у Влади ФБиХ је Един Рамић, који од 2015. године обавља функцију министра расељених особа и избеглица ФБиХ, а на општим изборима 2018. године изабран је у Народну скупштину Републике Српске, где поред посланичке има и функцију председника посланичке групе "Заједно за БиХ" у овом органу. Рамић је и на општим изборима 2014. године освојио мандат у НС РС, али је уместо посланичког мандата прихватио функцију у извршној власти ФБиХ – објашњавају у Истиномјеру.
Јосип Мартић, осим функције министра просторног уређења ФБиХ, обавља и функцију посланика у ПД ПФБиХ. Марина Пендеш је 2015. године именована на место министарке одбране БиХ, а у фебруару 2019. године делегирана је у Дом народа Парламента БиХ.
– Чињеница да чак седам федералних министара у БиХ обавља дуплу или чак тродуплу функцију говори о неопходности измена законске регулативе чиме би се оваква пракса спречила – закључују у Истиномјеру.
С обзиром на то да посланици у Парламенту БиХ примају износе и до 5.000 КМ месечно, а ако се томе још дода и министарска плата, јасно је да су ове дупле функције велико оптерећење за буџет БиХ.