КОМШИЋ У СУКОБУ СА ЗАГРЕБОМ, ТЕНЗИЈЕ МЕЂУ ВОЂАМА ХРВАТА: "Непримерено је да Хрватска шаље војску у БиХ"
И Комшић и Радман писали генералном секретару НАТО-а
Хрватски члан Председништва БиХ Жељко Комшић упутио је писмо генералном секретару НАТО Јенсу Столтенбергу у којем поручује да би било веома непримерено да НАТО савез у своју мисију у БиХ укључи хрватске војне снаге, чијем, је, како каже, војно, и политичко, руководству пресуђено у Хагу као делу удруженог злочиначког подухвата.
![](https://www.sd.rs/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2022/10/31/hrvatskasadrusijavecernji.jpg?itok=d_FjV29i)
ХРВАТИ СЕ ТИМЕ ЈАВНО ПОХВАЛИЛИ: Америка и Русија су нас наоружавале у рату против Срба (ФОТО)
![](https://www.sd.rs/sites/default/files/styles/search_desktop/public/400934/profimedia-0395794077.jpg?itok=un12tWj1)
ЈЕЗИВ СЛУЧАЈ ПОРОДИЧНОГ НАСИЉА: Отац претукао ћерку (13), јер је покушала да заштити мајку
![](https://www.sd.rs/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2022/11/01/collage_maker-01-nov-2022-02.44-pm.jpg?itok=-cZqSbaS)
ХОРОР У ХРВАТСКОЈ: Проблеми које ни милијарде евра од ЕУ нису успеле да реше (ВИДЕО)
Комшић који је у Председништво БиХ изабран гласовима Бошњака навео да је упознат са писмом хрватске владе НАТО-у да размотри могућност продужења мисије ЕУФОР Операција Алтеа, која укључују евентуални ангажман хрватских војних снага у БиХ.
Навео је да у писму хрватске владе постоји "одређени број круцијалних неистина" и образлаже да Општи оквирни споразум за мир у БИХ или Дејтонски мировни споразум потпада у категорију међународних мировних споразума који потписују државе учеснице у рату, а чијим потписивањем су престале да важе одредбе Сплитског споразума на који се позива хрватска влада.
- Посебно је важно истаћи да Сплитски споразум нема карактер међународног споразума, јер се ради о једнократном договору о војном деловању у специфичним ратним околностима. Из наведених разлога, сматрам да би било веома непримерено да НАТО савез у своју мисију у БиХ или да кроз мисију ЕУФОР Операција Althea укључује снаге Републике Хрватске, односно земље чије је војно и политичко руководство пресуђено у Међународном кривичним суду у Хагу као делом удруженог злочиначког подухвата који је за циљ имао стварање етнички очишћених делова Босне и Херцеговине под војном и политичком управом суседне Републике Хрватске - навео је Комшић, пренео је сарајевски портал Кликс.
Истакао је да такве политичке амбиције Хрватске према БиХ, сувереној и независној држави, постоје и данас те да оне "настоје да ојачају и војним снагама". Комшић наводи да чврсто верује да ће НАТО савез донети једину могућу исправну одлуку.
Претходно је министар спољних и европских послова Хрватске Гордан Грлић Радман послао писмо генералном секретару НАТО-а Јенсу Столтенбергу у коме га "упозорава" да би јединство НАТО-а могло бити угрожене уколико Хрватској буде ускраћено да пошаље своје војнике у мировну мисију у БиХ.