КОМШИЈЕ СПРЕМАЈУ НОВЕ МЕРЕ ЗА ЗИМСКИ УДАР КОРОНЕ: Чека их забрана пушења и точења алкохола у кафићима?
Угоститељи нису срећни због ове најаве.
Рад кафића најкасније до 22 сата, музика не гласнија од 65 децибела, односно јачине просечног разговора, искључиво седећа места у објектима и уклањање плесних подијума неке су од епидемиолошких мера које европске државе уводе уочи зиме.
Немачка, која председава Европском унијом, иде и корак даље: Ангела Меркел најавила је и могућу забрану точења алкохола у угоститељским објектима јер су људи кад пију преопуштени па се не придржавају мера.
МИЛАНОВИЋ ЗАКУКАО НА БЕРБИ ГРОЖЂА: Нисам ја као Трамп, што ме вређате
МИЛО, НЕ ГИНЕ ТИ РОБИЈА: Кнежевић поручио Ђукановићу "да хвата први авион и бежи док може" јер ће сигурно одговарати
УМЕСТО ХЕМОТЕРАПИЈЕ УБРИЗГАНО МУ ДЕЗИНФЕКЦИОНО СРЕДСТВО! Цео регион остао у шоку
Како ће радити кафићи у Хрватској и размишља ли и Стожер о увођењу привремене прохибиције те, што је такође на столу, о забрани пушења у затвореним просторима, знаће се сутра, кад је заказан састанак представника угоститеља и туризма с представницима Националног стожера, епидемиолога и ресорних министарстава. Како се неслужбено сазнаје, реч је о почетку дијалога и покушавања проналаска заједничког језика између свих страна.
Страх од новог таласа
Наиме, с обзиром на страх од новог таласа епидемије, који се очекује с доласком хладнијих дана, траже се начини да људи што мање бораве у затвореним просторима. Један од предлога, сазнаје се, је да се што више угоститељских услуга и даље обавља на терасама, уз кориштење грејалица.
Наиме, познато је да главни зимски догађај Адвент функционише тако да су људи на отвореном, а да при томе ипак имају извор топлине. Али, како ће на такав предлог реаговати угоститељи, остаје да се види.
Једна је од тема и смањење буке, односно стишавање музике, како гости не би морали прегласно говорити. Тиме би се смањило ширење аеросола. Но, оно што је изазвало највећу бојазан међу угоститељима су речи Ангеле Меркел и најава прохибиције. Већ су пре неки немачки градови, попут Берлина и Минхена, најављивали забрану точења алкохола након 21 сат ако просечни број дневно заражених у 14 дана пређе 35 на 100.000 становника. Немачка је сада на 31, а Хрватска на - 65.
- Таква идеја нема никаквог смисла. Људи ће ставити кључ у браву, навући засторе и радити илегално. То је идеално за сиву економију, јер, будимо разумни, нема толико полиције ни цивилне заштите која би контролисала угоститељске објекте - каже Марин Медак, председник Удруге угоститеља, и додаје како се нада да Хрватска неће у том смеру.
Министар здравства Вили Берош каже да је дијалог најважнији за решавање било којег изазова, па тако и овога с епидемијом.
- Сви имамо исти циљ, а то је спречавање ширења заразе и одржавање свакодневних активности и економије - каже Берош и додаје како је уверен да ће се доћи до модела који свима одговара у датим околностима.
С друге стране, епидемиолози сматрају да би се ипак требало мало строже поступити, поготово у овом делу године када очекујемо погоршање ситуације. Њихово је стајалиште да би се неношење маске требало санкционисати, а укидање алкохола подржали би у циљу побољшања епидемиолошке ситуације. Томе у прилог иде то што је еуропски ЕЦДЦ идентификовао клубове, барове и теретане као жаришта.