ХРВАТИ У ОЗБИЉНОМ ПРОБЛЕМУ! Туристи беже, на границама велике колоне - још ДВЕ ЦРВЕНЕ ЛИСТЕ за комшије!
Према писању лондонског "Дејли мејла", у Хрватској летује око 20.000 британских туриста.
Након што је Велика Британија због погоршане епидемиолошке ситуације ставила Хрватску на црвену листу, бројни британски туристи покушавају да ухвате последње летове да би избегли двонедељни карантин, о чему сведоче и фотографије са сплитског аеродрома објављене у британским медијима, пише загребачки "Вечерњи лист".
ЊЕМУ СУ ЛОПУЖЕ УКРАЛЕ КУПИНЕ: Тражили су да их ставим у кесу, а онда су побегли! Прича сада има срећан крај
НАЈНОВИЈИ ПОДАЦИ ИЗ ЦРНЕ ГОРЕ: Корона вирус потврђен код још 48 људи, једна особа изгубила живот
ЗВОНЕ ЗВОНА ЗА УЗБУНУ: Загреб РАСПАРЧАВА ЕУ! Немци чупају косу због стања у Хрватској, губи се јединство
"Вечерњи" констатује да вест о стављању Хрватске на црвену листу није одушевила ни хрватске туристичке раднике, као ни све оне који су испланирали пут у Хрватску.
Представница ХТЗ у Великој Британији Дарија Рерић је одлуку те земље да Хрватску стави на црвену листу оценила разочаравајућом, док дубровачки градоначелник Мато Франковић тврди да је тај град и даље сигуран за туристе.
На бег из Хрватске нису нису се одлучили само бритнаски туристи, а како јавља Хрватски аутоклуб (ХАК) гужве су на већини граничних прелаза. ХАК јавља да су највеће гужве на граничним прелазима са Словенијом, посебно на граничном прелазу Мацељ, као и на путевима према Мацљу.
- Појачан је промет и на Истарском ипсилону према ГП Каштел и Плованија, Крчком мосту и појединим граничним прелазима. Возачима саветујемо да прилагоде брзину и начин вожње условима на путу те одржавају сигурносни размак између возила - јавља ХАК.
Према најновијим информацијама ХАК-а, на граничним прелазима Мацељ, Плованија и Каштел створиле су се километарске колоне и чека се више од сат и по. Колона теретних возила на Мацљу је огромна и чека се преко три сата.
Гужве су и на граници према БиХ, где се такође чека око сат и по.
На граничним прелазима с Мађарском је ситуација обрнута - нема чекања на излаз из Хрватске, али се на улаз у Хрватску чека око пола сата.
Због јучерашње најаве о обавезном карантину при повратку у своју државу, две су словеначке породице, и пре него што је предвече донета коначна одлука о стављању Хрватске на црвену листу, за РТЛ казале да ће Хрватску напустити сутра ујутро.
- То не можемо да приуштимо због посла. Могли бисмо да будемо приморани да идемо у двонедељни карантин. То би наш послодавац могао да санкционишем, могли бисмо да останемо без посла, не могу да мислим на најгоре - поручио је Нико Петровић из Словеније.
Одлуку своје владе поштују иако је не сматрају оправданом јер је Истарска жупанија, тврде, сасвим сигурна дестинација.
- Трипут сам ишао до Пуле и сви носе маске, сви се тога придржавају, не видим да је то неки проблем - изјавио је Деан из Словеније.
Најтужнија су деца која су очекивала још две недеље сунца и мора.
- Све је било у реду, већ смо доста дуго овде, нажалост, морамо да идемо кући - казали су Гашпар, Матиц, Патрик и Нејц из Словеније.
Портпарол словеначке владе за корона вирус Јелко Кацин изјавио је да Хрватска јесте на црвеној листи Словеније, али да ће имати посебан статус као да је, како је рекао, на жутој.
- Хрватска јесте црвена, али пошто је то директан сусед наше земље, она има посебан статус. Зато је договорено и све у вези резима прелажења, значи транзита, дневних миграција запослених на обе стране границе, седмичних миграција, ученика који одлазе и враћају се у школу дневно како год. Све то је договорено, заправо Хрватска има статус као да је још увек жута у том смислу - рекао је Кацин.
Додао је да у случају службеног пута, на пример, неће ићи у режим црвене листе, с тим да се особа мора вратити у року од 24 сата својој кући. Потврдио је да је словеначка влада разматрала могућност стављања појединих регија у Хрватској на црвену листу.
Приметио је, међутим, да се у Хрватској ситуација са корона вирусом тако брзо погоршава да то више једноставно нема смисла нити је могуће.
- Хрватска је у среду била с 41,7 заражених на 100.000 становника - рекао је Кацин за хрватски портал "Вијести".
Директор Хрватске централе за туризам у Франкфурту Ромео Драгикио за агенцију Дпа каже како хрватски туризам страхује од општег упозорења за путовања у Хрватску.
- То би нас тешко погодило: Немци су наши гости број један - рекао је он, преноси "Дојче веле".
У Хрватској је тренутно око 180.000 гостију из Немачке, али их је већина на северу, у Истри, на Кварнеру и тамошњим острвима. Драгикио подсећа како је тамо размерно мало активних случајева короне. Али ово упозорење не значи ништа добро за хрватски туризам: нароћито кад је реч о југу Јадрана и кад је реч о Немцима, са сезоном је готово.
Током последњег викенда у Хрватској остварено је више од два милиона ноћења, показују први подаци еВиситор, а од 14. до 16. августа забележено више од 312 хиљада долазака.
Међу најпосећенијим дестинацијама у августу су Ровињ, Пореч, Сплит, Медулин, Цриквеница, Дубровника, Умага, Задар, Пула и Новаља.
- Ми смо негде на 60 посто у односу на прошлогодишње резултате - каже Алијана Вукшић директор сплитске Туристичке заједнице.
У досадашњем делу августа највише је туристичких долазака остварено с немачког тржишта, њих око 392 хиљада што у односу на исто раздобље лане представља раст од један посто. Други по бројности у истом раздобљу су домаћи гости с 294 хиљада долазака, што представља раст од 22 посто у односу на прошлу годину, а следе их Словенци с 221 хиљада долазака, што је више за шест посто.