ХРВАТСКА НА КОЛЕНИМА: Преживљавају пакао после земљотреса и због короне
Хрвати не знају шта их је снашло.
Ординације породичних лекара, као и Клинике за психијатрију Врапче, у последњих годину дана препуне су пацијената који се тешко носе са стресом изазваним пандемијом коронавируса и још више земљотресима (што се односи на становнике Загреба и Загребачке жупаније и Сиска- Мославина, где је страх од земљотреса становницима стварао бројне психолошке проблеме).
РАСТЕ БРОЈ ОБОЛЕЛИХ У СВИМ ДРЖАВАМА РЕГИОНА: Једни попуштају, а други уводе строже мере
КРИЗНИ ШТАБ ИЗДАО НОВУ НАРЕДБУ: Пооштрене епидемиолошке мере у Кантону Сарајево
ТРЕСЛА СЕ СКУПШТИНА ХРВАТСКЕ! Камере забележиле данашњи снажан потрес (ВИДЕО)
Истовремено, Поликлиника за заштиту деце и омладине очекује значајан пораст деце која ће за годину дана развити ПТСП.
Инес Балинт, лекарка породичне медицине, рекла је за Индекс да су у последњих годину дана она и њене колеге имале све више пацијената који пате од депресије, анксиозности и ПТСП-а.
Повећава се број пацијената са менталним здравственим проблемима. Први разлог је сама пандемија која је довела до другачијег начина живота од уобичајеног, рад од куће, школа од куће, једно домаћинство би имало један рачунар, сви са друге стране, многи су се суочили са губитком посла и смањењем плата, што је проузроковало бројне менталне поремећаје, а као тачка на и, ситуација се драстично погоршала са земљотресом. Страх од земљотреса је заиста јак, посебно овдје, на подручју Загреба и жупаније, те на подручју Сисачко-мославачке жупаније - рекла је др. Балинт
Наводи да су у ординацијама породичног лекара пуно грађана који траже да им помогну.
- Кажу нам да не могу нормално да функционишу, они који су имали акутну и краткотрајну реакцију, у периоду од 30 до 60 дана, узимају анксиолитике, док они који имају ово тешко ментално стање трају дуже - не имају акутну реакцију на стрес, али о дубљем проблему - већ уводимо антидепресиве. Нешто би требало учинити и мислим да би то могло и требало учинити на националном нивоу, а не све од стране психијатара и породичних лекара. Психолошка помоћ је потребна неким студентима и радницима, држава би требало да пронађе начин и модалитет за ублажавање страшног изгарања које се свакодневно догађа људима - рекла је др Балинт.
Директор Психијатријске клинике Врапче др Петрана Бречић потврдила је пораст броја пацијената који долазе у дневну болницу, највише због депресивних и анксиозних поремећаја.
- Повећан је број пацијената због кризе и земљотреса. Имамо велики пораст од чак 25 посто оних који у дневну болницу долазе због проблема са депресијом, анксиозношћу, несаницом и лечењем од зависности од нови стимулативни лекови. годину дана су почели да пате од несанице због свега што се дешавало - рекла је др Петрана Бречић.