НА УДАРУ КОРОНЕ: БиХ прети велика опасност од СИРОМАШТВА, због епидемије више од 30.000 људи ДОБИЛО ОТКАЗ
Најмање 32.000 људи добило је отказ у Босни и Херцеговини откако је избила епидемија корона вируса
Најмање 32.000 људи добило је отказ у Босни и Херцеговини откако је избила епидемија корона вируса, а послодавци најављују да би без радног места могло да остане још десетине хиљада запослених, пишу локални медији.
НЕ ЋУТЕ ПРЕД МИЛОВОМ РЕПРЕСИЈОМ: Црногорски властодржац у новом проблему, прослављени спортисти подржали СПЦ
СТРАВИЧНА ТРАГЕДИЈА У РОВИЊУ: Настрадао купач, на њега налетео глисер
КОРОНА И ДАЉЕ МУЧИ КОМШИЈЕ: Једна особа преминула, регистровано 109 новооболелих
Према збирним подацима Агенције за статистику БиХ у Федерацији БиХ од средине марта до 20. јула отпуштено је више од 23.000 радника док је у Републици Српској без посла остало њих нешто више од 9.000.
Ти подаци међутим нису потпуни јер у БиХ послодавци често не пријављују запослене нити им уплаћују доприносе, а претпоставка је да је управо међу таквима највећи број оних који су остали без посла.
Услужне делатности, уметност и забава подручја су која су највише погођена епидемијом али су се негативни учинци осетили у готово свим другим привредним гранама и друштеним делатностима.
Само из Удружења послодаваца у трговини и туризму РС најавили да ће морати да отпусте најмање 15.000 својих радника ако им држава не помогне.
Готово 90 одсто превозничких услуга у домаћем и међународном саобраћају месецима је блокирано а нема ни назнака могуће нормализације пословања у овом сектору.
Дрвна, машинска, металска, текстилна и прерађивачка индустрија раде са 30 до 50 посто капацитета.
Светска банка прогнозирала је да ће потрошња у БиХ због епидемије пасти за 3,5 до 6,7 одсто а између 35.000 и 85.000 људи у тој земљи могло би постати сиромашно.
Њих до 60 одсто неће бити обухваћено никаквим програмом државне помоћи јер је реч о непријављеним радницима који остају без посла или дела примања па не испуњавају услове за било какву накнаду или помоћ.
Пре пандемије је сиромаштво међу радницима у секторима који су највише погођени кризом износило око девет одсто а сада би могло бити повећано на 11 до 15 одсто, процена је Светске банке.
КОРОНА ПРЕСЕК У БОСНИ И ХЕРЦЕГОВИНИ: Млади највише оболевају, СТИЖУ НОВЕ МЕРЕ КАКО БИ СЕ ОЛАКШАЛО КАНТОНИМА!
СКАНДАЛ У ЗАГРЕБУ: Родитељи протестују испред болнице јер не могу да виђају БОЛЕСНУ ДЕЦУ
ИТАЛИЈАНСКИ СЦЕНАРИО У БиХ: За 24 часа преминуло 16 особа, ситуација КРАЈЊЕ ДРАМАТИЧНА
ДЕТЕ (8) ИНФИЦИРАНО КОРОНОМ! Малишан из Бијелог Поља има ОБОСТРАНУ УПАЛУ ПЛУЋА, познато у каквом је стању
"ЉУБАВИ, БОРИЋУ СЕ ЗА НАШУ ДЕЧИЦУ" Након што је корона ОДНЕЛА ЖИВОТ ПОРОДИЉИ, речи њеног супруга сламају (ФОТО)