Др Ивана сурово о ситуацији са короном: Ми смо пешадија која гине, а млади су на респиратору
Она је на крају додала да треба инсистирати на широј примени ковид потврда јер се то показало као добар модел спречавања ширења даље епидемије.
Незадовољство здравствених радника у Хрватској кулминирало је саопштењем лекара, у ком заједнички упозоравају на непостојање система који ће зауставити ширење вируса, на неспособност хрватских власти да се носи са епидемијом, говоре о срамотном пребацивању одговорности на грађане.
ХРВАТИ НА ИВИЦИ КОРОНА КОЛАПСА: Болнице пуне, респиратора има, али недостају стручни људи - лекара све мање
ЛЕКАРИ ЋЕ ИЋИ ОД ВРАТА ДО ВРАТА ДА ВАКЦИНИШУ? Министарство здравља донело драстичну меру за најстарије грађане
ГРАЂАНИ ПАНИЧНО УСТАЛИ И ОТИШЛИ: Мушкарац дошао у кафић наоружан до зуба - са собом имао ножеве и бомбе
Они су у саопштењу такође о умору са којим се здравствено особље све теже носи, о недостатку здравственог особља које је квалификовано да се носи са ковидом, о лошој организацији система и о томе да због тог хаоса опет све више пате и ковид и нековид болесници који не могу да добију адекватну здравствену негу.
У РТЛ Директу гостовала је председница удружења болничких лекара која је и потписала ово писмо, др. Ивана Шмит.
- Бројке су на жалост такве да видимо исти сценарио од прошле године, од октобра до новембра, и знамо тачно шта нам следи. Ове године смо хтели у тренутку када мислимо да још може нешто да се направи да упозоримо и владајуће структуре и јавност и да једни другима на неки начин пружимо подршку овим апелом да се нешто направи, да ових четири хиљада који ће дефинитивно кроз неколико дана оптеретити болнички систем заправо се заустави на тим бројкама - рекла је Шмит.
Она је додала да су респиратори уређаји за које су потребне адекватне инфраструктурне инсталације где би могло све то да се инсталира јер ти респиратори захтевају и централни довод кисика и одвод плинова, значи не можете га ставити у било коју просторију било које зграде у Хрватској.
- Друга ствар, чак и да имате довољно места, да смо у ових годину дана направили четири или пет нових зграда болница са адекватним инфраструктурним условима, ко ће на тим респираторима да ради? Обучени људи који раде на респираторима се едукују кроз пет година специјализације и неколико година тешког рада управо због искуства потребног да би се адекватно збринуо пацијент са оваквом клиничком сликом и са оваквом упалом плућа - објашњава она.
Значи, наставља Шмит, није респиратор сам тај који ће решити проблем, већ постоји ограниченост кадрова. Преоптерећеност тих кадрова ковид пацијентима доводи до ситуације у којима они више нису доступни на својим уобичајеним радним местима, а углавном се ради о анестезиолозима, интернистима, пулмолозима и кардиолозима.
- Да, на крају то буде тако, ми смо пешадија која гине на терену док одређене високоструктуриране особе или такозвани генерали плешу валцер у некаквим прекрасним просторијама - рекла је докторка за РТЛ.
Она је на крају додала да треба инсистирати на широј примени ковид потврда јер се то показало као добар модел спречавања ширења даље епидемије.
- Ових четири хиљаде позитивних људи ће кроз недељу или две попунити све капацитете болница, а радиће се махом о све млађим и младим људима. Респираторе нам сада заузимају људи који су 1980. и 1983. годиште. То нису људи који су болесни који треба да умру и који имају велики број придружених болести - закључује.