КРАЈ ДУГЕ ПОЛИТИЧКЕ КРИЗЕ ИЛИ ПОЧЕТАК НОВЕ? У Македонији почиње предизборна кампања
Од понедељка почиње предизборна кампања за ванредне парламентарне изборе у Македонији заказане за 11. децембар.
Право гласа има око 1,7 милиона бирача који ће гласати у шест изборних јединица у Македонији за 120 посланика, као и у једној јединици у иностранству која даје до три посланика.
Очекује се да ће избори довести до решавања двоипогодишње политичке кризе, која је почела после избора 2014. када је највећа опозициона странка Социјалдемократски савез Македоније (СДСМ) оптужила власт за крађу избора и одбила да уђе у парламент.
Изборне листе је поднело 11 политичких организација, међу којима је пет коалиција. Политички аналитичари очекују да ће кампања бити прљава, а дешава се и у време када Специјално тужилаштво за прислушкиване разговоре покреће истраге за криминал и незаконито прислушкивање у којима су осумњичени највиши функционери владајуће ВМРО ДПМНЕ, укључујући и лидера и доскорашњег премијера Николу Груевског.
Све странке су најавиле да ће, поред уобичајених митинга, водити кампању и у непосредним сусретима с грађанима. Владајућа ВМРО ДПМНЕ Николе Груевског ће традиционално изборну кампању почети митингом у Охриду.
Највећа опозициона странка, Социјалдемократски савез Македоније (СДСМ) Зоран Заева, први митинг је заказала у Прилепу. Та странка је пред ове изборе први пут отворила штабове у чисто албанским местима и најавила борбу за гласове Албанца.
Тај потез СДСМ-а је унео немир у руководства две највеће албанске партије, Демократске уније за интеграцију (ДУИ) из владајуће коалиције и опозиционе Демократске партије Албанаца (ДПА), које су досад себе сматрали јединим правим представницима Албанаца у Македонији.
Истовремено се у и македонском и албанском политичком блоку појавиле мање странке, које рачунају да откину део гласова незадовољних гласача владајућих партија. У македонском блоку се истичу две десничарске коалиције на чијем су челу двојица бивших функционера и оснивача ВМРО ДПМНЕ.
Међу мањим албанским партијама су и партије бивших функционера ДУИ и ДПА, али и новоформирани покрет Беса, који је настао прошле године због незадовољства албанског становништва политиком које воде лидери те две партије.