КРИЗА ОПАСНО ДРМА ХРВАТСКУ! Уведене драконске мере - "Нема грејања док напољу не буде минус пет"
Мере уштеде енергије у Загребу.
Иако су температуре ваздуха око нуле, већина јавних просторија биће загрејана на 21 степен Целзијуса. Негде ће бити ниже, а сваки нижи ниво требало би да доведе до уштеде енергије од пет до десет одсто. Раније ће се гасити светла, мање ће се отварати прозори, а догревање је строго забрањено.
ОГЛАСИО СЕ АБАЗОВИЋ: Црногорски премијер открио зашто није реално да до Нове године Црна Гора добије нову владу
НОВИ СЛУЧАЈ СЕКСУАЛНОГ ЗЛОСТАВЉАЊА: Регион на ногама, девојка (29) прошла кроз пакао, УХАПШЕН нападач (35)
УХАПШЕН МУШКАРАЦ (61) ЗБОГ ДЕЧИЈЕ ПОРНОГРАФИЈЕ! Полиција пронашла језиве ствари у стану осумњиченог
Већ током октобра рачуни за гас и струју у већини установа су били два, три или четири пута већи. У компанијама са којима се разговарало оне су порасле чак шест пута. Путници ће сада топлину на седиштима старих трамваја ЗЕТ-а моћи да осете тек када се спољна температура спусти испод пет степени Целзијуса.
Реч је о мерама уштеде енергије у Загребу изазваним глобалном ситуацијом – ратом у Украјини и поскупљењем енергената. Загреб није једини који штеди новац.
Тим путем су кренуле многе европске метрополе и земље. У Паризу, Ајфелова кула гаси светла сат раније. Градске власти спустиле су температуру на градским базенима и наложиле свим надлежнима да загреју просторије на 19 степени. Упркос томе, ове године ће за енергију потрошити 90 милиона евра, чак 35 милиона више него 2021.
Туширање у Аустрији
У Аустрији су почели са „Мисијом 11” да уштеде 11 одсто енергије. Они су грађанима препоручили туширање хладном водом јер је, поред познатог јачања имунитета, корисна и за јачање енергетских залиха државе. Сваки минут мање под тушем значи уштеду 20 одсто енергије. Забранили су домаћинствима да загревају базене и у 22 часа гасе све светлеће рекламе. У суседној Немачкој забрањено је коришћење топловодних бојлера на јавним местима ако нису потребни из хигијенских разлога.
И Хрватска је почетком августа почела са мерама штедње. Влада је тада следила смернице ЕУ и донела одредбу по којој би температура у просторији требало да буде ограничена на 21 степен Целзијуса. Како се то дешавало током лета, тренутна температура хлађења је била адекватна, за коју је утврђено да износи 25 степени. Ту брошуру пратили су и хрватски градови, међу којима је највећи потрошач Град Загреб.
Канцеларије градске управе
У Граду су открили да поштују све смернице ЕУ и Владе и да су ограничили грејање у зградама градске управе на препоручених 21 степен Целзијуса. Такође су поручили запосленима да сведу вентилацију просторија на минимум. Детаљна упутства су послали и на адресе својих институција.
- Процењује се да је за смањење температуре грејања за један степен уштеда око пет до десет одсто, а пошто је температура у просторијама градске управе смањена за два до три степена, минимална уштеда ће бити око 15 одсто - напомињу у Граду.
Поред гаса, воде рачуна и о потрошњи струје. Забранили су загревање просторија електричним грејачима и клима уређајима. Штеде струју и гашењем рачунара и, кажу, максимално су смањили употребу вештачког светла. Искључује се чим се просторија испразни и не укључује се ако има довољно природног светла.
Када је донета одлука о ограничавању температуре у јавним установама, у медијима се расправљало о томе да ли треба ограничити грејање у школама и вртићима. Питало се - да ли да штедимо на деци? Међутим, овакву уштеду, осим што је многи осуђују, ограничава и Државни педагошки стандард, који предвиђа да температура у просторијама за децу у вртићима буде од 20 до 22 степена. У школама се толеришу за степен ниже температуре.
- У основним и средњим школама температура у учионицама, у складу са одредбама ДПС-а, мора бити 20, у ходницима и степеништима 18, а у сали за физичку и здравствену културу од 16 до 18 степени Целзијусових - наглашавају из градске управе.
Штеде се и у возилима ЗЕТ-а. Градска ПР служба упозорила је да су лети почели да штеде у аутобусима и трамвајима ограничавајући температуру хлађења на 25 степени Целзијуса. Наставили су и кроз јесен и зиму, уз напомену возачима да не укључују грејање док спољна температура не падне испод пет степени, а када то учине, да је не постављају на више од 20.
Једно од најпосећенијих места у Загребу је Главни колодвор, где се путничке собе греју на између 15 и 17 степени Целзијуса. Због своје отворености, неисплативо је користити вишу температуру. Предворје Централне станице се не греје.
Град Загреб, међутим, није следио пример Париза и одлучио је да смањи температуру на градским базенима. Као разлог издвајају Правилник о санитарно-техничким и хигијенским условима базена и о здравственој исправности базенске воде, који прописује пХ вредност базенске воде и количину хлора у њој.