ЛЕКАРИ У БИХ ВИШЕ НЕ ЋУТЕ: Немар власти је очигледан, угрожени животи стотина хиљада људи
По речима лекара власти у БиХ су имале довољно времена за набавку вакцина
Док се вакцинација против коронавируса одвија широм света, а многе земље у том процесу убрзавају, апели и вапаји лекара, посебно оних који су већ десет месеци на првој линији одбране од опаког вируса и угледних стручњака, не стижу до власти у БиХ.
ФОТОГРАФИЈЕ ИЗ БАНИЈЕ КОЈЕ СЛАМАЈУ СРЦЕ! "Деца ми стално повраћају, а ја сам после потреса само плакао" (ВИДЕО)
КОРОНА ПОПУШТА? На болничком лечењу све мање ковид пацијената, мањи број оболелих
ЕПИДЕМИОЛОГ ИЗ ХРВАТСКЕ ДЕМАНТУЈЕ СЗО: Под овим условима колективни имунитет је могућ до лета!
За то време, коронавирус и даље одузима животе у Босни и Херцеговини, а само 25 умрлих регистрованих јуче.
У Хрватској је до сада ову вакцину примило укупно 30.000 људи, а данас добија нову пошиљку од 17.550 доза од произвођача "Фајзер" и "БиоНТек", док ће 4.000 доза "Модерне" ће стићи сутра.
Број вакцинисаних у суседној Србији такође расте из дана у дан. Премијерка Србије Ана Брнабић изјавила је јуче да је до сада вакцинисано 9.300 грађана Србије и најавила да ће у понедељак стићи 18.525 доза "Фајзерове" вакцине против коронавируса, јавља Анадолу Агенци (АА).
Брнабић је оценила да Србија има све предуслове за почетак масовне вакцинације, да би до краја јануара требало да има два милиона вакцина, а у фебруару до 1,5 милиона и да ће вакцинацију завршити до јуна.
Према подацима Института Роберт Кох, у Немачкој је близу пола милиона људи добило прве две дозе вакцине, што је око 40.000 вакцинација дневно у земљи од 83 милиона људи. Такође, око два милиона људи примило је вакцину у Великој Британији. И док 14 милиона људи у Британији планира да вакцинише до средине фебруара, велика је непознаница да ли ће први контингент вакцина из система ЦОВАКС до тада стићи у БиХ.
Против епидемије и вакцинација су једино средство за заштиту становништва. Важност вакцинације је неупитна, тврди познати специјалиста медицинске микробиологије и виролог Шукрија Звиздић. Мишљења је да је било довољно времена да се надлежни органи и надлежна министарства у БиХ укључе у набавку вакцина, да се повежу заједно са суседним земљама и да делују као јединствени партнер у директним преговорима са произвођачима вакцина.
Што се тиче набавке ових врста вакцина, важно је, каже он, пратити врло сложену и захтевну логистичку припрему, која је захтевна у целом свету и којој се мора посветити дужна пажња.
- Потребно је извршити додатну едукацију и организацију већ уморног здравственог особља како се не би десиле грешке или пропусти који могу угрозити сам процес вакцинације и спремност становништва за вакцинацију - истиче Звиздић. Због срамног одлагања вакцинације у БиХ, љекари окупљени у Синдикату доктора медицине и стоматологије ФБиХ данима су вршили притисак на власти, а у међувремену се прича проширила и на кантоне, где су неки, попут Зеничко-добојске, остварили одређене контакте са компанијом Фајзер. Међутим, како нам је јуче рекао Аднан Јупић, министар здравља ЗДК, поступак директне набавке вакцине од "Фајзера" тренутно је ограничен Законом о јавним набавкама.
Др Рифат Ријад Заид, председник Синдиката доктора медицине и стоматологије, рекао нам је јуче да би промене Закона о јавним набавкама представљале додатно губљење времена.
- Верујем да би УНДП био корисни помагач у овој причи. Имамо сличне најаве из нове Владе Кантона Сарајево, али најидеалније би било да кантони изврше притисак на државу. Јер, произвођачи склапају уговоре са државом. Али нећемо одустати, извршићемо притисак - рекао је др. Заид.
Проф. др. Себија Изетбеговић, генерална директорка Клиничког центра Универзитета у Сарајеву, рекла је Хаиат да је институција на чијем је челу спремна за вакцинацију. Спискови тимова и особља за вакцинацију већ су припремљени, као и спискови особља за вакцинацију.
- Да бисмо потрошили све дозе вакцине у прописаном року, радићемо са много већим бројем људи, много брже. Такође су припремљени тимови који ће се побринути ако буде нежељених реакција - рекла је Изетбеговић.