ЉУДИ ПОПАДАЛИ ОД ВРУЋИНЕ: Број пацијената у болницама ЗНАТНО скочио - Стручњаци се огласили, пратите њихове савете
У периоду интензивних врућина и високих температуре битно је водити рачуна о здрављу, поготово они чије је здравље нарушено због болести, те се понашати у складу са препорукама стручњака који првенствено савјетују доста течности, слојевито облачење и свијетлу памучну гардеробе, те заштиту за главу и лице.
У просторијама може и кориштење уређаја за разхлађивање, али не и температурни дисбаланс што значи да температура треба да буде умерена, односно разлика између унутрашње и спољашње температуре не би требало да прелази пет до седам степени.
У последња 72 сата у Заводу бележе и повећан број особа са хроничним обољењима посебно у виду акутних хипертнезивних стања, а пацијенти им се јављају и због болова у грудима.
Уз савет становништву за конзумирање довољно воде и умерене количине воћа и поврћа, др. Хошић препоручује избегавати боравак на отвореном посебно ризичним категоријама људи (деца, труднице, хронични болесници, старије особе).
Ко год је то у многућности редовне обавезе нека прилагоди тренутним временским условима, тј. у раним јутарњим односно вечерњим сатима. Хроничним пацијентима саветује се да редовно узимају терапију.
- Најбоља превенција јесте смањити излагање сунцу односно избегавати боравак на отвореном у време високих температура ваздуха - нагласио је он.
У амбуланти Завода за хитну медицинску помоћ КС, намењену за децу до 14 година, бележе дневно око 60 пацијената. Разлози за посету лекарима слични су као и код старијих пацијената.
У актуелном таласу врућина, метеоролози у Федералном хидрометеоролошком заводу не очекују промену времена у Босни и Херцеговини у наредних неколико дана.
Пад температура очекује се тек после 20. јула, кад су могући јачи локални пљускови. Међутим, то освежење ће бити краткотрајно, можда два-три дана, па ће температуре ваздуха опет постепено расти до нивоа изнад 30 степени.
Извор: Србија Данас/Дневни Аваз