Магазин Форбс: Шта ће Црна Гора у НАТО кад јој тамо НИЈЕ МЕСТО!
Магазин "Форбс" оштро осудио то што САД гура Црну Гору у НАТО
Магазин "Форбс" један је од ретких страних медија који се темељно бави будућим чланством Црне Горе у НАТО, и један од још ређих који се таквом чланству отворено противи. У свом најновијем тексту, угледни лист поново је истакао све, по њиховом мишљењу, негативне стране таквог потеза Алијансе.
Црногорска полиција ИНТЕНЗИВНО трага за убицом Шарановића!
ЂЕТИЋИ испоручили Американцима ТУРСКОГ држављанина по Интерполовој потерници!
- Минијатурна држава Црна Гора очекивала је да утрчи у НАТО савез пре него што Доналд Трамп постане председник САД. Међутим, на тадашњем саслушању Сената у децембру, сенатори Ранд Пол и Мајк Ли, изразили су забринутост и блокирали ратификацију резолуције о придруживању јадранске државице Алијанси. Доналд Трамп би као председник САД морао да потпуно "убије" такав план – наводи спољнополитички колумниста "Форбса" Даг Бандоу, исти онај који је недавно затражио ново цртање граница на Балкану у којем би "према Србима била исправљена неправда".
Лист наводи да би креатори политике у Вашингтону морали "двапут да размисле која је сврха таквих савеза".
- Заговорници чланства микро-државе као један од главних аргумената за своју политику наводе да ће у супротном (дакле, у случају отказивања чланства Црне Горе у НАТО), то бити показатељ да Москва има у историји незабележен утицај на америчку политику. Међутим, остаје кључно питање: чему служе савези које Америка склапа? Одговор је: да заштите амерчке интересе. Међутим, додавање Црне Горе на тај списак неће помоћи. Црногорци имају 1.950 људи под оружјем. Војска која броји 875 људи има осам борбених возила и неколико комада противтенковског оружја. Морнарица има шест бродова, а авијација четири авиона и неколико хеликоптера. То би тешко зауставило руску хорду на њеном путу ка Берлину или Паризу – истиче "Форбс".
Подгорица послала само четири војника у Авганистан
Мајкл Халцел, један од главних лобиста за чланство Црне Горе у америчком Сенату, као аргумент истиче да је "званична Подгорица послала четири војника у Авганистан". Поред тога, Халцел истиче да је Црна Гора "на одличном путу да до 2020. испуни захтеваних 2% БДП-а за улагање у одбрану", што је један од главних захтева НАТО и Вашингтона, који 80% чланица Алијансе не испуњава. "Форбс" истиче да би тако буџет Црне Горе за војску уместо досадашњих 69 милиона долара скочио на 84 милиона, наводећи да је то "статистичка грешка у Трамповом прорачуну од 54 милијарде, за колико планира да ојача америчку војску".
- Сваки потенцијални бенефит таквог чланства са собом носи високу цену. Прво, Вашингтон би вероватно потрошио много висе новца само да помогне званичној Подгорици да испуни све услове и достигне стандарде које мора да има једна земља чланица. Друго, уколико Црна Гора постане део Алијансе, а затим уђе у рат, од Америке би се очекивало да ускочи у тај сукоб, на страни Црногораца. Замислите обрнуто, да Црна Гора треба да прискочи у помоћ Америци. То нико не очекује. То што је била предивна локација за снимање Бондовог "Казино ројала" неће много допринети америчкој безбедности. Како би било да иницијативу за оваквим проширењем НАТО савеза гледамо као чин добротворних сврха или милосрђа, а све како би се Црна Гора заштитила од непостојећих непријатеља? – наводи Бандоу.
Није јасно ко су они (непријатељи), сматра Бандоу. Србија и Црна Гора разишле су се мирно пре неколико година. Русија је неколико земаља даље и Владимир Путин није јавно додао Подгорицу на своју освајачку листу. Нико други нема очигледних аспирација према микро-држави која има мање људи него поједини типични амерчки дистрикти, наводи аутор.
- И због чега би таква држава требало да добије право гласа и послове у нечему што би требало да представља озбиљну војну организацију у којој Вашингтон очекује да се ради тежак посао без обзира на сукобе - пише.