ЧЕМУ ВОДИ ХАОС У МАКЕДОНИЈИ: Како Албанци покушавају да направе "велику Албанију"
Македонија
Четири и по месеца од ванредних парламентарних избора Македонија још нема владу, председника парламента, а градоначелницима и председницима општина је мандат истекао јер редовне локалне изборе није имао ко да распише, а ништа и не наговештава да ће доћи до смиривања ситуације.
Македонски председник Иванов и даље одбија да мандат за формирање владе додели лидеру опозиционе СДСМ Зорану Заеву, који је парламентарну већину обезбедио уз подршку две албанске партије - ДУИ и Беса, а главни камен спотицања је тзв. тиранска платформа, која би Албанцима требало да обезбеди већа права укључујући и увођење албанског као званичног језика.
Никола Груевски није могао да састави владу јер није хтео да прихвати услове које су постављале албанске партије. Наиме, прихватањем такозване тиранске платформе, Албанци у Македонији би добили већу аутономност, а онда би временом могли да захтевају и оцепљење од Македонији. Када би се изашло у сусрет албанским захтевима, изашло би се и у сусрет стварању “Велике Албаније“ о којој већ данима причају албански премијер Еди Рама, али и Хашим Тачи у претњама упућеним Србији.
Кораци ка стварању “Велике Албаније“!
Четири Албанске партије, које су укупно освојиле 20 мандата, а без којих ни Груевски ни Заев не могу да саставе владу у јануару су изашле са платформом за преговоре са мандатаром који има седам тачака. Затражили су да се "спроведе принцип мултиетичности у Уставу Републике Македоније према коме су Албанци државотворна нација" и да се Уставом утврди да су "македонски језик и ћирилично писмо и албански језик и његово писмо званични језици".
Траже, такође, "свеобухватну дебату о застави, химни и државном грбу РМ с циљем да државни симболи одсликавају мултиетичност и етничку равноправност". Платформа захтева да се у Собрању Македоније донесе резолуција која ће обавезати Владу да се активно укључи у решавање спора око имена државе и да се и Албанци укључе у радну групу за директне преговоре са Грчком. Албанске странке траже и укључење Албанаца у директне преговоре са Бугарском као и сарадњу Македоније с тзв. државом Косовом и Албанијом у интегрисаном управљању границом, као и отварање нових граничних прелаза између Македоније с једне и тзв. Косова и Албаније с друге стране.
Албанске странке окупљене око заједничке Платформе траже и да Собрање усвоји резолуција којом се "осуђује геноцид над албанским народом у Македонији у периоду 1912-1956. година". И мада изгледа као технички детаљ, врло је важан и део Платформе који предвиђа институцију "округлог стола албанских парламентарних странака" у чијем председавању ће се оне ротирати, а који ће служити за "усаглашавање политичког деловања и транспарентне комуникације са међународном заједницом у Македонији".
Захтеви су, дакле, очигледно добро осмишљени, а оно што је њихов циљ је добијање већих овлашћења у Македонији, а самим тим би добили и већу аутономију након које би могли да траже осамостаљење.
Наиме, последњи попис становништва у Македонији је било 2002. године према којем 25,17 одсто Албанаца. Од тада није било пописа, али је али су 2015. од укупног броја рођених беба 53,3 одсто родиле мајке македонске, а 33 одсто мајке албанске националности, што би значило да се албанска популација у тој земљи шири. Оно што је интересантно, највећи број Албанаца у Македонији живи на граници са Србијом и Црном Гором, а у тим деловима на парламентарним изборима 2016. албанске странке, али и странка Зорана Заева добила је већински број гласова. Такође, интересантно је да се те границе поклапају са границама "велике Албаније", што даље иницира да Албанци покушавају од Македоније да остваре свој план.
Покушај легитимизације "велике Албаније"
Због настојања да се створи "велика Албанија" покренут је хаос у Македонији, а последње недеље та прича подупире се изјавама званичника Албаније и самопроглашене државе Косово који прете Србији. Свакодневним изјавама о "великој Албанији" покушава се потпуна легитимизација тог пројекта, чиме би тако нешто постала потпуно нормална ствар, а када нешто постане "нормално" престаје да се реагује на то, а камо ли осуђује.
Да ситуација са Албанцима није нимало наивна наш портал је већ писао у тексту под насловом "УПОЗОРЕЊЕ! СПРЕМАЈУ НАПАД НА СРБИЈУ: Албанци у последњих 7 дана на КиМ врше НОЋНУ ОБУКУ терориста". Озбиљност потврђује и састанак који су поводом те ситуације имали одлазећи председник Србије Томислав Николић и премијер и ново изабрани председник Александар Вучић, а према оценама македонских аналитичара у тој земљи би могло да дође до кумановског сценарија.