МАКЕДОНИЈА БУРЕ БАРУТА: Сви страхују од ИЗБИЈАЊА РАТА!
Уместо да разреше кризу у Македонији избори као да су још више погоршали ствар у тој држави.
Уместо почетка изласка из кризе, тесни изборни резултати наговештавају почетак још теже кризе у Македонији, а аналитичари упозоравају на опасност од експлозије незадовољства и могућност сукоба у овој подељеној земљи, што би чак онемогућило и спровођење нових избора. Највећа опасност која тренутно прети Макеоднији је могућност грађанског рата.
- Пат-позиција у два политичка блока, безброј комбинација за састављање нове владе и озбиљна претња од могућег унутар-македонског сукоба - тако ситуацију у Македонији описује аналитичар Даут Даути.
Његова процена базира се на неколико показатеља. Прво, резултат избора изненађујуће изједначен и ван је свих очекивања, чак и за највеће оптимисте у опозицији - а то озбиљно прети да наруши представу о непобедивости ВМРО.
АЛБАНСКИ ПРЕМИЈЕР НА ЧЕЛУ ДРЖАВЕ: Еди Рама решио да газдује Македонијом!
Друго, то је пораз националистичке реторике ВМРО, с обзиром на то да, играјући на карту "албанске опасности" и ширећи теорије завере, та странка ипак није остварила очекивани победу.
Треће, расколи унутар албанског политичког блока прете да угрозе опстанак Демократске партије Албанаца (ДПА), а нису остали ни без ођека када је реч о популарности Демократске уније за интеграцију (ДУИ).
УЖАС У САРАЈЕВУ: Избо рођеног брата након свађе!
Четврто, покрет Беса представља велико изненађење јер је успео да привуче велики број чланова и присталица, али и оне незадовољне са ДУИ и ДПА, рекао је он за Дојче веле.
- Парадокс је то да Албанци сада имају мање посланика, а већу моћ - каже Даути.
Притом он излаз из тренутне ситуације не види - с обзиром на раније дата предизборна обећања.
- Ако ВМРО-ДПМНЕ остане победничка партија и добије мандат (за састављање владе), они ће морати да погну главу и да, или прихвате готово немогућ захтев ДУИ о консензуалном усвајању буџета, или захтев „Алијансе за Албанце“ о изједначавању албанског и македонског језика, или захтев „Бесе“ - а слична је и платформа ДУИ - о редефинисању државе - каже Даути.
Изборни резултати су трауматично понижавајући за ВМРО и ДУИ, али и кобни за Македонију, с обзиром на то да ће пад популарности довести до тога да ће се политика водити кроз сукобе, сматра скопски аналитичар Арсим Зеколи.
Према његовим речима, у истој ситуацији су и социјалдемократе (СДСМ), јер имају моралну обавезу да унапреде неке од одредби Охридског споразума.
- Против тога ће бити ''stranka незгодног карактера'' - ВМРО, која се лако поиграва националним осећањима и наводним претњама о угрожености македонских националних интереса. С друге стране, СДСМ не може лако да формира владу, ако са ВМРО, након приговора, буде имала исти број мандата - навео је Зеколи.