Македонија између БОЈКОТА и "КАПИТУЛАЦИЈЕ": Ново име за НАТО и ЕУ
Гласање посланика у македонском Собрању о промени имена државе постала је најзначајнија међународна вест, али упитан је начин до постизања тих резултата који су оставили дубоке политичке ране и сумње у вези са владавином права, пише бриселски сајт "Политико".
Парламент мале државе на Балкану гласао је за промену имена државе у Република Северна Македонија у циљу деблокирања њеног пута ка придруживању НАТО и евентуално Европској унији.
Ова одлука је била поздрављена у међународној заједници, али гласање је било праћено тврдњама о подмићивању и прљавим политичким триковима. Опозиција и цивилно друштво су рекли да, након ових промена, држава мора да се усмери на реформе правосуђа, неопходне на путу ка ЕУ.
Од укупно 120 посланика у македонском Собрању, 81 њих је прихватило нове амандмане на устав, произашле из Споразума из Преспе који је македонски премијер Зоран Заев потписао са грчким премијером Алексисом Ципрасом у јуну прошле године.
Грчка је блокирала пут Македоније ка ЕУ и НАТО од почетка 1990-их објашњавајући да име државе одржава културне и територијалне претензије према грчкој области која се такође зове Македонија.
Македонски премијер Зоран Заев је рекао да је одлука о промени имена државе била тешка, али да се "бољи споразум није могао постићи, а да без споразума са Грчком неће бити нити НАТО-а, нити ЕУ".
СПАЈА ИХ МРЖЊА ПРЕМА СРБИМА: Хрвати се радују избацивању свега српског из Црне Горе
Лидери држава чланица НАТО и ЕУ поздравлили су гласање у Собрању.
Генерални секретар НАТО Јенс Столтенберг је рекао да је "ово значајан допринос стабилном и просперитетном региону", док је европски комесар за проширење Јоханес Хан написао да је "ово историјски дан".
Такође, државни секретар Велике Британије за спољне послове Џереми Хант је рекао да ова одлука Собрања "приближава државу безбеднијој, стабилнијој и просперитетнијој будућности у срцу евроатлантског друштва".
Националистичка опозициона партија ВМРО-ДПМНЕ бојкотовала је гласање, тврдећи да ново име угрожава македонски идентитет. Они су такође оптужили Заева да је користио уцене и претње како би прогурао споразум.
РЕЧЕ МИ ЈЕДАН ЧО’ЕК... : Председник Атлас групе објавио нови снимак уз бруталне коментаре! (ВИДЕО)
Александар Николовски, потпредседник ВМРО-ДПМНЕ, изјавио је за "Политико" да у овом процесу "није било ни мало слободног и поштеног. Било је супротно. За мене је то била најодвратнија ствар коју сам икада видео у македонској или регионалној политици".
Приговори се односе и на независну посланичку групу ВМРО-ДПМНЕ који су подржали промену имена. Тврди се да је македонска влада усвојила њихов предлог о контроверзној амнестији за присталице ВМРО-ДПМНЕ којима се суди за наводно учешће у нападу на парламент у априлу 2017. године, током којег је повређено скоро 100 људи. Заев и његова странка Социјалдемократски савез поричу да постоји било какав договор са овим посланицима који су гласали за устване измене.
Флоријан Бибер, професор на студијама Југоисточне европске историје и политике на Универзитету Грац, рекао је да борба око промене имена приказује реалност политичких динамика у региону.
Хрвати КИПТЕ ОД БЕСА због песме! Хајка на српског владику: ХОЋЕ ДА МУ СУДЕ
- Коју цену треба платити у смислу постизања договора који није у потпуности транспарентан, али који на неки начин омогућава ратификацију? - упитао је Бибер.