"МАЊЕ ДЕЈТОНА, ВИШЕ БРИСЕЛА": Инцко већ дванаест година минира Дејтонски споразум, иза свега се крије само један циљ
Инцко образложио како међународна заједница треба да поступа у БиХ
Високи представник Валентин Инцко је рекао да сматра да став који је међународна заједница заузела пре нешто више од десет година у циљу примицања локалне аутономије у БиХ није успео произвести жељено јединство у земљи, и то делом зато што БиХ политички лидери "нису искрени".
Каже како Западне силе, поготово Европска унија, требају приступити процесу помирења у БиХ на нови, "робустнији" начин, изјавио је Инцко за АП, те објаснио да је приступ који је међународна заједница имала према БиХ током последње деценије био погрешан, преносе медији.
"Ово угрожава опстанак Републике Српске и свих Срба" Чувени дипломата тврди да неће доћи до поништења Инцкове одлуке
У ПЕТАК ОДГОВОР НА ИНЦКОВУ ОДЛУКУ: Заказана посебна затворена седница скупштине Републике Српске
СНАЖАН ОДГОВОР СРПСКИХ ЛИДЕРА: Одбачен "Инцков закон", представници РС од сутра бојкотују рад свих институција у БиХ
- Када говоре о европским вредностима, то је понекад само празна прича. На пример, по питању владавине закона. Нико од политичара ово не схвата озбиљно - рекао је Инцко, те додао да "већина политичара не жели владавину закона".
- Нови приступ би требао бити више прописан, требао би бити робустнији и мора постојати осећај хитности - нагласио је он.
У објашњењу, АП наводи да су Инцкови претходници користили широка овлаштења које је мировни споразум дао високом представнику да намеће законе или отпушта званичнике који су поткопавали крхку послератну етничку равнотежу, што укључује судије, државне службенике и чланове парламента.
Затим је упозорио на растући утицај Кине и Русије, те додао да "не остаје још пуно времена".
- Заиста бих молио Еуропску унију да убризга осећај хитности у ово питање, јер људи не могу чекати вечно. Перспектива (чланства у ЕУ) је превише далеко (…) Ситуација се на терену не поправља - нагласио је он.
Али и поред свега тога, Инцко је изразио поверење у свог наследника који ће преузети дужност 1. августа, Кристијана Шмита те и у саму БиХ где, по његовим речима, обични људи "живе заједно, сарађују" и то "добро функционише".
- Ипак, 2009. године, "међународна заједница одлучила је да се присуство Канцеларије високог представника мора смањити, да треба бити "мање Дејтона, а више Брисела" - објаснио је Инцко, додавајући да је таква политика је пропала, те су заједничке институције биле "константно под нападом".
- Покушали смо ово током последњих 12 година - рекао је Инцко, уз објашњење да је циљ био да буде више "локалног власништва" над процесима у БиХ, али по његовим речима то "није прошло тако сјајно".
Каже да је почео бранити државне институције, укључујући саму државу, те државни суд и друге државне институције.
- Пола милиона људи напустило је БиХ у последњих 15 година, међу њима многи од најбистријих, и не желимо да ова земља буде празна земља у којој живе само политичари и пензионери, умировљеници - рекао је Инцко.
- Не можемо себи приуштити да не радимо ништа - нагласио је он.