МАРКО ЂУРИЋ У СБ УН: Све жртве заслужују исту правду и равноправно поступање
Хитна седница Савета Безбедности УН о ситуацији у БиХ одражана је на иницијативу Русије због кршења основних права Дејтонског споразума резолуцијом о Сребреници.
Савету Безбедности обратио се и амбасадор, специјални изасланик председника Србије, Марко Ђурић.
Он је, рекао да све жртве заслужују исту правду и равноправно поступање.
- Моја земља подржава територијални интегритет БиХ, али и надлежности РС. Желим да говорим и у име будућих генерација, које не заслужују да проведу живот у историјским рововима које су ископале друге генерације... Мислим да сви треба да погну главу пред свим жртавама. Желим сада да питам све оне који су предложили овај нацрт БиХ. Ова резолуција која је покренута без консензуса у БиХ, је довољан разлог да поново погледамо овај документ - рекао је Ђурић.
Истакао је да се степен етничких тензија поново повећава.
- Дошло је до поделе у међународној заједници, око питања о коме треба да сви буду јендогласни. Резолуција о Сребреници је припремљена је у поптуној тајности без консуктовања енитета и изабраних представника и без покушаја да се уважи на стотине хиљада других жртава. Нпарављена је упркос ономе што захтева подршку дургих народа - рекао је Ђурић.
Поменуо је и да је реч о правилима СБ.
- Србија контирнуирано и доследно осуђује све злочине, нарочито масакр у Сребреници. Виши функционери Србије, укљулујући два председника одали су почаст жртавама у Поточарима. Међутим, желио бих само да поставим питање оника који су иницирали резолуцију - Шта ћете рећи овде присутнима Душки и Светлани Станић које су са 8 година биле злсотављање у логору само зато што су српскиње, такође Рајко Коњевић који је затекао чланове породице заклане... све те жртве су мање вредне сећања? - упитао је Ђурић.
Поменуо је да све жртве треба да имају једнака права да се њихов бол чује.
- Треба имати једнаку правду за све жртве рата у БиХ - поручио је Ђурић, те додао да је стварни разлог ове Резолуције открио Конаковић, који је пре пар дана рекао "како Србија не заслужује ништа сем да буде презрена".
Тиме је указао да не жели добре суседске односе, појаснио је Ђурић, те додао да се дешава егзодус у БиХ те питао као ће уопште остати уколико се стално отварају старе ране.
- Не желим да наш регион обрезне у мржњу, тако што ће се присећати онога што се десило... Да ли желе да живе у огорчењу или да граде будућност - рекао је Ђурић.