МАСАКРИРАНИ на Светог Николу 1992. године: У Горњој Јошаници ЗАКЛАНО 56 Срба
Побијени на кућном прагу
Данас је тачно 25 година од једног од најмасовнијих и најмонструознијих злочина из прошлог рата, од убиства 56 Срба у Горњој Јошаници код Фоче, који су страдали 19. децембра 1992. године на кућном прагу, на дан када је требало да прославе крсну славу.
Прочитајте и:
У нападу је учествовало око 600 припадника такозване Армије БиХ, у десет група распоређених на десет јошаничких засеока, које су сравнили са земљом.
Хладнокрвно су убијени 21 жена, као и троје деце - Драгана Вишњић од десет година, њен три године млађи брат Дражен и двогодишња Данка Тановић.
Ученица четвртог разреда Основне школе "Веселин Маслеша“ у Фочи Драгана Вишњић и њен брат Дражен претходног дана су из Фоче са родитељима дошли код деде и бабе на славу.
Убијено је укупно 16 Вишњића, а Душанка Лаловић, тада Вишњић, једна је од ретких из ове фамилије која је успела да побегне испод ножа.
- Најстрашније је што су две комплетне породице побијене, породица Вукадина Вишњића и породица Стојке Вишњић - каже Лаловићева, којој је погинуо отац Томо.
Трагедија у Црној Гори: Мушкарац пуцао у бившу девојку, па извршио самоубиство
На дан када је требало да сломе крсни колач, убијени су деда Вукадин Вишњић (64), његова супруга Зорка (64), њихова два сина Драгољуб (39) и Милан (33), Драгољубова супруга Олга (31) и њихово двоје деце, Драгана (10) и Дражен (7).
Сви укућани су побијени и у породици Стојке Вишњић (68), која је страдала заједно са својом снахом Гојом (44), унукама Зором (22) и Ранком (24), унуком Влатком Вишњићем (20) и праунуком Данком Тановић (2), Зорином ћерком.
Убијено је и девет чланова фамилије Кулић, по пет у фамилијама Грујичић и Благојевић, затим четворо Давидовића, по троје Јегдића, Пљеваљчића и Стојановића, двоје Мићевића и Ивановића, те по један члан из породица Шкипина, Стевановић, Јагодић и Тановић.
ЈЕЗИВ СУКОБ: Посвађао се са друштвом, направио МОЛОТОВЉЕВ КОКТЕЛ, а онда је настао ХОАС
Медицинар у пензији Славко Ђорђевић, коме су убијени сестра Јела Вишњић (50) и зет Миладин Вишњић (52) примио је тела у мртвачници фочанске болнице, фотографишући сваку жртву понаособ.
- Почињен је несхватљив злочин. Сви су погинули клањем, убијањем тврдим предметима, ножевима, секирама. Нити су се бранили, нити су имали оружје да се бране - каже Ђорђевић.
Присећа се да је његова сестра избодена ножем у трбух и на крају усмрћена убодом у врат.
- Мог зета су секли ножем, од стопала до глутеуса неколико резова мишића су направили, а разбили су му чело, шаке и стопала да не би могао да бежи. Разбијали су неким предметима лобање и секли преко лица и носа, одсецали уши - прича Ђорђевић.
Познати су наредбодавци из ратног председништва општине Горажде и војног врха такозване Армије БиХ, као и непосредни командири јединица на терену, али се на подизање оптужница још чека.
Душанка Лаловић каже да нема тог суда где није давала изјаве – од Требиња до Тужилаштва у Сарајеву, а предмет је, наглашава она, био и у Хагу одакле је враћен.
- Никада нико није окривљен. Како неко може да живи 25 година, а да зна да је починио такав злочин. А гледајте симболике, Хаг се ове године затвара, баш на Никољдан, а за злочин у Јошаници који је почињен на Никољдан нико није одговарао. Ко је убио 56 људи, који су криви само што су били Срби и што су славили своју славу. Знају се починиоци овог злочина, писали су они књиге о свом јунаштву, али и дан данас ником ништа, правда ћути - рекла је Лаловићева.
Пре две године, на имању Вишњића започета је градња цркве задушнице у знак вечног сећања на јошаничке мученике. Годишњица злочина званично је обележена у мају, на летни Никољдан, а породице погинулих данас су обишле гробља у Јошаници и Фочи и запалиле свеће за душе невино страдалих.