Мека за бегунце: Лијепа њихова постала уточиште за криминалце
Најпожељнија дестинација за оптужене и осуђене криминалце
Хрватска је најпожељнија дестинација за оптужене и осуђене криминалце и ратне злочине из БиХ, пише сарајевски портал Klix.ba и додаје, позивајући се на званичне податке, да је од 1.563 правоснажно осуђене особе за кривична дела, 43 њих недоступно БиХ правосуђу.
Додик одговорио Месићу: Умишљени миротворац опет носи усташко одело и позива напад на Србе
Хрвати би опет да КОЉУ Србе: Ако се Српска отцепи ПОКРЕНУЋЕМО ВОЈСКУ, све ће бити готово за пар сати
Да би избегли одговорност они се најчешће налазе у суседним земљама, а највише их је у Хрватској.
То им, како се наводи, омогућује двојно држављанство које су искористили многи осуђеници из БиХ, који су упркос правоснажним пресудама или оптужницама барем привремено избегли одговорност, склонивши се у суседну Хрватску, где већина слободно живи без страха од хапшења.
Из Суда БиХ је потврђено да су од укупно 1.563 правоснажно осуђене особе за разна кривична дела, 43 особе недоступне правосуђу, иако су правоснажно осуђене.
Хрватска као земља спаса за одбјегле осуђенике из БиХ: Од Анте Јелавића до Фарука Балијагића https://t.co/OpSnP6qhdw #Vijesti #BiH— Кратке Вијести (@KratkeVijesti) Оцтобер 6, 2017
Бегунци из БиХ најчешће се скрасе у суседним земљама, а Хрватска је изузетно пожељна дестинација за многе који би требало да одговарају пред правосуђем БиХ.
Из БиХ у Хрватску су бежали оптужени и осуђени за ратне злочине, оптужени за убиство, злоупотребу положаја, трговину дрогом, корупцију и сл. Један од најпознатијих бегунаца који се скрасио у Хрватској је Анте Јелавић, бивши члан Председништва Босне и Херцеговине.
Анте Јелавића је Суд БиХ 2005. године неправоснажно осудио на 10 година затвора у случају "Херцеговачка банка" за злопотребу финансијске помоћи из РХ намењене Хрватима у БиХ и то према оптужници која га терети за подривање уставног поретка, војне и одбрамбене моћи земље те злопотребу положаја и овласти.
Ратно профитерство се исплати: Случај против "Анте Јелавић "иде у застару - https://t.co/a0a0OodnRQ pic.twitter.com/h31K6JprZx— Знамо Портал (@ZnamoBaPortal) July 23, 2017
У тренутку изрицања пресуде он није био у БиХ. Потом је Апелационо веће поништило пресуду и наређено је ново суђење које до данас није одржано.
За Јелавићем је расписана потерница, а он већ годинама живи у Загребу. Оптужница је у међувремену ревидирана, а последње рочиште пред Судом БиХ одржано 2014. године када је констатовано да је оптужени у бекству.
Босна и Херцеговина расписала је међународну потерницу и за осуђеним ратним злочинцем Домиником Илијашевићем Цомом који тренутно живи у Хрватској.
Доминик Илијашевић, осуђен на 15 година за злочине у Варешу и Кисељаку, побјегао је у Хрватску 2013. која га и дан данас штити.— Oxýmōron (@AnnoDomini1377) Аугуст 5, 2015
Наводи се да се хрватска влада, односно Министарство правосуђа Хрватске оглушило на захтеве Босне и Херцеговине за изручење осумњичене судије у акцији "Правда" Лејле Фазлагић босанскохерцеговачким правосудним институцијама.
Фазлагић је побегла из Босне и Херцеговине 2016. године и од тада се налази у Ријеци. Осумњичена је да је главна карика у преварама у вези с незаконитим књижењем некретнина давно умрлих особа те да је сарађивала с Алијом Делимустафићем који је означен као вођа криминалне групе.
Предмет Правда: Лејла Фазлагић ускоро стиже у БиХ https://t.co/gcPjaHCR8L pic.twitter.com/SOrFw5wqDP— Ослобођење (@Oslobodjenjeba) July 5, 2017
У Хрватској се крије и адвокат Фарук Балијагић за којим је Тужилаштво Кантона Сарајево расписало потерницу. Балијагић је 4. априла 2016. године побегао у Хрватску, а на терет му се ставља више кривичних дела, међу којима је и подстрекивање на убиство.
Фарук Балијагић узива на плажама Опатије и Ријеке https://t.co/lpCMkedr7g #Vijesti #BiH— Кратке Вијести (@KratkeVijesti) Аугуст 22, 2016
Претпоставља се и да је Тадија Шуњић, који је пред Кантоналним судом у Мостару оптужен за ратни злочин над Бошњацима, највероватније побегао у Хрватску, као и многи други.