МЕРЕ ПРЕКАСНО УВЕДЕНЕ У ХРВАТСКОЈ: Немају где да сместе пацијенте са упалом плућа, здравствени систем се СЛОМИО
Међутим, лекари тврде да су мере уведене прекасно.
Хрватска протеклих дана бележи рекордне бројеве преминулих од корона вируса, а недавно су на снагу ступиле нове мере како би се обуздало ширење пандемије.
Међутим, лекари тврде да су мере уведене прекасно.
КОМШИЈЕ ЈАКО ЗАОСТАЈУ У ЛЕЧЕЊУ РАКА: Хрвати на шестром месту у свету по броју смрти од опаке болести
ЦРНА ГОРА ПОНОВО ИДЕ ПОД КЉУЧ? Бројеви и даље високи, грађани не поштују мере Владе
НАСТАВУ ДИКТИРА ЕПИДЕМИОЛОШКА СИТУАЦИЈА! Корона вирус до сада имало 1.900 ђака
Наиме, председница Удружење болничких лекара Хрватске (ХУБОЛ) Ивана Шмит ових дана је изјавила да се здравствени систем сломио и да су донесене мере "камилица".
Убрзо јој је одговорио министар здравља Вили Берош прозвавши је за политикантство, али онда му је стигао оштар одговор.
Др Ивана Шмит је за РТЛ још једном објаснила апеле лекара и поручила да "не долази у обзир да се говори о контроли док пунимо шаторе".
- Систем одавно не функционише, ако ћемо то назвати правим речима, он је у колапсу већ дуже време. Иако се политика својски труди да информише грађане о томе да постоји контрола над системом, мислим да се то више не може назвати тим речима. Ми смо данас у 21. веку и пунимо шаторе болесницима од тешке упале плућа. Мислим да ту контекст контроле над епидемијом заправо не долази у обзир. Покушали смо да апелујемо почетком месеца на министра и сва меродавна тела да се покушају да пооштре мере да бисмо добили мало времена да ухватимо контролу над епидемијом, али су нажалост мере стигле прекасно и питање је како ће то све скупа даље ићи - рекла је др Шмит.
Она каже да су респиратори "од давних дана попуњени" и описује и колико је забрињавајућа стварна ситуација.
- Пацијената имамо све више. Отварамо сада и четврто ковид одељење. Респиратори су нам од давних дана попуњени. Балансирамо с једним респиратором који нам је некад слободан, некад не. Молимо Бога да се у Загребу негде ослободи кревет да нам приме пацијента како би ми у хитном случају тај респиратор имали на животу за употребу. Пацијената је све више, то су дуге хоспитализације, кад пацијент с тешком упалом плућа легне у болницу, хоспитализација зна трајати и по месец дана. Ако је прилив велик, капацитете брзо попуните и тражите нове. Кревете ћемо можда и наћи, али где ћемо наћи адекватно медицинско особље да се брине за тако тешке пацијенте, то је велико питање - упозорава докторка.
"Коса нам се на глави диже од онога што нас чека"
Др Шмит се не нада се да ће се ускоро ситуација променити.
- Што више позитивних у укупном броју тестираних, то се нама више диже коса на глави од онога што нас чека за седам-осам дана од тих бројева. Врло добро је познато да се компликације и тешке клиничке слике оних који ће завршити у болницама јављају 5-10 дана од почетка болести. Све ово пратимо са зебњом. Будимо се с листањем тих бројева који нам говоре што можемо очекивати за седам дана и калкулишемо по тим одељењима где ћемо смештати пацијенте, јер знамо да ће их бити, то је сад већ уходани темпо - говори Шмит, а као додатан проблем истиче и велик број зараженог особља.
- Имамо доста заражених, болест не заобилази медицинске сестре и лекаре. Некад вам се догоди зараза на послу, некад у кругу породице, некад негде да ни не знамо где, најчешће је то на послу кад имате пацијента за којег се процени да није епидемиолошки ризичан, па се поступа као да није заражен, а два-три дана касније заврши у кревету - објашњава докторка.
За мере каже да су помак на боље, али сматра да су закаснеле.
- Ово смо ми захтевали почетком месеца, надали смо се да ће бити слуха да се избегну бројеви од 4.000 позитивних на дан. Оне јесу помак на боље, али да ли ће бити довољне, зависи заправо од грађана и колико ће их се придржавати, колико ће озбиљно схватити наше апеле. Бојим се да што ми више причамо то више људима иде на живце и да беже у своју реалност која је далеко изван наших одељења где проживљавамо пакао заједно с пацијентима, а по градовима се проживљава друга реалност - закључује докторка.