ХРВАТИ НИСУ ИЗНЕНАЂЕНИ: Милановић о потезу Орбана да подржи усвајање помоћи Украјини - "Мађари се не дају МАЛТРЕТИРАТИ"
Ништа ново за њега
Председник Хрватске Зоран Милановић изјавио је јуче да је потез мађарског премијера Виктора Орбана да подржи усвајање пакета помоћи Украјини био очекиван, и додао да се ''Мађари не дају малтретирати''.
СИТУАЦИЈА У ХРВАТСКОЈ СВЕ ГОРА: Из године у годину РАСТЕ број злочина из МРЖЊЕ
ШТА ЈЕ СА МУШКИМ РОДОМ У ХРВАТСКОЈ? У Загребу МОЛЕ И КЛЕЧЕ, а ове суботе су посебно показали своју мужевност - ХАОС на Тргу Бана Јелачића (ФОТО)
73 ОДСТО ХРВАТА РЕКЛО "ДА" Никад јача подршка властима, на помолу велика промена у ХРВАТСКОЈ ВОЈСЦИ?
- А Брисел, као сваки центар моћи, отуђене моћи, има тенденцију да малтретира и гњечи, то је апсолутна истина - рекао је Милановић.
Милановић је такође позвао будуће хрватске посланике у Европском парламенту да се боре да Хрватска задржи права и слободе које ужива као чланица ЕУ, пренела је агенција Хина.
- Не дајте ни центиметра простора у ограничавању оних права и слобода које чланице имају. Нема никаквог укидања једногласности у доношењу одлука. Ко год буде тако убудуће гласао, ја га сматрам неозбиљном особом или нешто горе. До сад то приписујем несналажењу. Убудуће се Хрватска мора борити свим средствима да задржи ниво права које је имала и које су мале државе имале кад смо ушли у Европску унију - рекао је Милановић.
На питање мисли ли да премијер Андреј Пленковић ''и даље циља на позицију у Бриселу'' након што је председник Европског савета Шарл Мишел одустао од кандидатуре на европским изборима, Милановић је рекао да Пленковић "сто посто иде у Брисел".
Пленковић критииковао Орбанову "праксу изнуђивања"
С друге стране, хрватски премијер Андреј Пленковић изјавио је јуче да то што његов мађарски колега Виктор Орбан ''изнуђује'' од европских челника да добију његов пристанак за важне одлуке, представља ''лошу праксу'' и да је реч о политичкој кампањи за домаћу употребу.
- Сматрам да је та пракса коју је он увео у последње време да се ми сви јако пуно трудимо око тога хоће ли он на нешто пристати или не, лоша. Што више 'пружа отпора' према тим неким имагинарним европским институцијама и политичарима, то је он већи херој код куће и онда добија више гласова - рекао је Пленковић, а преноси агенција Хина.
Пленковић је оценио да је то модел који Орбан примењује већ годинама.
Челници свих 27 држава чланица Европске уније постигли су у четвртак на ванредном самиту договор о ревизији вишегодишњег буџета тог блока, чему се Орбан до сада противио због пакета помоћи Украјини у износу од 50 милијарди евра у периоду до 2027.
- Остала је у ваздуху та одлука о ревизији седмогодишњег буџета. Та се одлука доноси једногласно. Ми смо имали два сценарија, први је био да њега приволимо да се сагласи, што је он и учинио - казао је Пленковић, и додао да су највећу улогу притом имале земље које највише уплаћују у европски буџет, односно Немачка, Француска и Италија.
Орбан је након самита изразио задовољство што је на састанку Европског савета у Бриселу, на којем се решило питање пружања средстава Украјини, уважен став Будимпеште.