НЕОБИЧНО УПОЗОРЕЊЕ КОД ХРВАТА! Ускоро ће са неба пасти нешто веома опасно, ГРАЂАНИ забринути због онога што следи
Грађани су упозорени да не дирају "колачиће" уколико их пронађу на тлу.
Милиони колачића пашће из авиона широм Хрватске, али грађани не би требало да их дирају. Наиме, тамошње Министарство пољопривреде је у суботу 8. јуна започело је пролећну кампању оралне вакцинације лисица на подручју Хрватске. Циљ је да полагањем мамаца с вакцином против беснила спрече појаву те болести у Хрватској.
-Програм оралне вакцинације лисица од изузетног је значаја за јавност јер је беснило смртоносна вирусна заразна болест, и овом мером се знатно утиче на повећање квалитета здравља људи и животиња - истичу из Министарства.
Мамци са вакцином за лисице у облику колачића у потпуности су нешкодљиви за здравље других дивљих и домаћих животиња, а полажу се помоћу авиона. Више од милион тих мамаца за лисице пасшће на тло на подручју целе земље.
Колачић од храњиве смесе пуњен је ослабљеним сојем вируса беснила, а у себи садржи и антибиотик који се доживотно одлаже у костима и зубима лисица и он служи као "белег" како би доказали је ли лисица појела мамац.
Предвиђено време завршетка акције је најкасније до 20. јуна, у зависности од временских прилика.
-Мамце који се пронађу у природи не смеју се дирати ни померати! У случају да се мамац затекне у дворишту породичне куће или на јавној површини, може се уклонити у најближи грм изван дворишта или на руб шуме, само ако се може избећи директан додир коже с мамцем. Приликом руковања с мамцима обавезно је ношење заштитних рукавица. Неоштећени мамац није опасан за здравље људи, али мирис мамца се може пренети на кожу и сметати људима - објаснили су из Министарства.
Ако је спољни омот мамца оштећен и текућина је видљива, мамац више није делотворан, те се такав мамац, обавезно носећи заштиту на рукама, може одложити у непропусну врећицу и однети најближем ветеринару како би се правилно уклонио.
У случају додиривања омота мамца треба добро опрати руке водом и сапуном, а ако је текућина вакцине дошла у додир с кожом или слузницама, потребно је одмах се обратити лекару.
Како се наводи, мамци нису опасни за кућне љубимце и нису намењени вакцинацији паса и мачака против бесила. Стога се пси и мачке који дођу у додир с мамцем не сматрају вакцинисаним против беснила, пише Дневник.
Извор: Србија Данас/Телеграф/И.Н.