"ШМИТА ЋЕМО ТРЕТИРАТИ КАО ГОСТА" Додик указао на споран легитимитет Високог представника и фрустрације бошњачких политичара
Бошњачки политичари у БиХ сваки потез Срба виде као великосрпску политику
Високог представника за БиХ Кристијана Шмита третираћемо као госта који има нешто да каже у БиХ, али формалне димензије признање њега од стране Републике Српске као високог представника неће бити, изјавио је српски члан Председништва БиХ Милорад Додик.
У БиХ стигло 200.000 вакцина Синофарм: Мађарску донацију допратио министар спољних послова Сијатро
МИЛО МАШЕ КРИВОКАПИЋУ И СИРОТИЊИ ИЗ "МАЈБАХА": Ђукановић користи свађу у влади за сопствену промоцију и уживање у луксузу
ДА ЛИ ЋЕ АМЕРИЧКИ ВОЈНИЦИ И ДАЉЕ ИМАТИ ИМУНИТЕТ У ЦРНОЈ ГОРИ: ЕУ љута због забране изручивања Међународном кривичном суду
Додик наводи да је Шмит изабран без консензуса у Савету за спровођење мира (ПИК) и да није потврђен резолуцијом Савета безбедности УН, што је, каже, било неопходно.
- Наше искуство с високим представницима веома је лоше, они су по правилу били ту да деградирају Републику Српску. Немамо разлога да мислимо да ће овог пута бити другачије - рекао је Додик и додао да су досадашња негативна искусва створила политичке траума везано за било какво поверење у међународне посреднике.
Поновио је да нема формалног именовања, легалитета ни легитимитата који би требало да стоји иза Шмита и каже да једни, окупљени око Запада, сматрају да је довољна њихова воља за именовање, тумаче међународно право по своме и сматрају да праксе које успостављају треба да надоместе међународно право.
Истиче да Русија, Кина и још шест земаља сматрају да се мора остати привржен међународном праву.
На питање шта очекује од извештаја о Сребреници којије сачинила међународна експертска комисија, каже да је у њему јасно видљив концепт сатанизације Срба на коме се марљиво радило.
- У табелама можете да видите да се у западним медијима Срби у негативном контексту помињу по 700 пута, а рецимо муслимани и Хрвати само једном - наводи Додик.
Упитан да ли има одговора на позив Републике Српске да се разговара о будућности, Додик каже да имају договор са Хрватима, који су подржали разговоре, док Бошњаци, наводи, неће и мисле да су централни комитет БиХ.
- РС је опредељена за разговор и договор. Делује да Бошњаци то не желе, али историјски је важно да су Срби позвали на разговор како би се решили проблеми који евидентно постоје - рекао је Додик.
Одговарајући на питање око "хистерију" појединих у БиХ због одликовања у Србији, Додик је навео да не разуме зашто их занимању српска признања, јер је за њега, како каже, Сарајево иностранство, а Београд као да се враћа родној кући.
Упитан како се у БиХ гледа на иницијативу "мали Шенген", Додик каже да Бошњаци не желе да буду део тога, јер мисле, како наводи, да је то великосрпски пројекат.