МИЛУ СЕ ДРМА ФОТЕЉА Да ли је најбогатији Црногорац задао фатални ударац Ђукановићу после 30 ГОДИНА НА ВЛАСТИ?
Председник Црне Горе Мило Ђукановић суочава се након афере “Атлас” са највећом кризом у својој тродеценијској владавини, али да би сишао са власти поред грађанских протеста неопходан је и притисак међународних актера, сматрају аналитичари
Председник ''Атлас групе'' Душко Кнежевић објавио је из Лондона низ докумената против Ђукановића коме је, како тврди, ''покривао'' дугове на картицама, плаћао одмор у Дубаију и гарантовао за његове кредите, а обелодањивањем снимка на коме бивши градоначелник Подгорице, сада секретар Председништва Црне Горе Славољуб Стијеповић, од Кнежевића преузима коверту са 97.000 евра уочи локалних и парламентарних избора 2016. године покренуо је највећу политичку кризу у новијој историји Црне Горе.
Сутра истичу највећи попусти од чак 60% за грчке хотеле!
Као резултат тога сваке суботе организују се све масовнији грађански протести у Подгорици док опозиција бојкотује рад скупштине. Државни органи Црне Горе, пак, расписали су потерницу за Кнежевићем јер се не налази на адресама на којима је пријављен, а ДПС га је означила као ''одбеглог тајкуна'' који лажним и измишљеним оптужбама покушава себе да спаси кривичне одговорности.
С друге стране, и на Западу се мења однос према председнику Црне Горе, а доказ за то је и ауторски текст бившег амбасадора Велике Британије у Југославији сер Ајвора Робертса који, између осталог, истиче да Ђукановић припада прошлости и да је време да најдуготрајнији европски владар оде.
Политички аналитичар у Црној Гори Срђан Вукадиновић наглашава да је по први пут кампања против Ђукановића заснована на опипљивим, објективним доказима.
- До сада су све афере биле на основу изјава и сумњи, а сада премијерно имамо документе у виду, на пример, снимка на коме се види да чиновник ДПС-а узима новац за изборну кампању за коју је исти тај ДПС тврдио да је у потпуности чиста. Постоји низ доказа усмерених директно против Ђукановића, од његовог приватног провода у Дубаију, преко дугова до фирми на Кипру. Рецимо, Ђукановић је најпре тврдио да нема фирму на Кипру, да би када се појавио доказ рекао да та фирма нема промета, а када се појавио документ о профиту није више ни знао шта да каже. Народ му све мање верује, а доказ за то су и грађански протести у Подгорици - подвлачи Вукадиновић.
Како каже, да је Црна Гора нормална земља Европске уније епилог ове политичке кризе био би познат.
"Бог ју је створио за све" Ово је Тамара (23) из Броца која има музеј, вози тракторе и комбајне, и ТО НИЈЕ СВЕ
- Ђукановић би поднео оставку и покушао би да се одбрани кроз правну процедуру. Међутим, тешко је то очекивати када је употребио цео државни апарат како би се одбранио. Практично је жртвовао државу због свог личног интереса. Не треба заборавити да целу ситуацију прати и Европска комисија која би после свега могла да натера Ђукановића да поднесе оставку. Сличан случај, имали смо и са хрватским премијером Ивом Санадером који ито тако није хтео да оде с власти због корупционашке афере ''Мол'' - сматра Вукадиновић.
И унутрашњи притисци на Ђукановића су све јачи.
- Грађански протести су све бројнији и биће још масовнији уколико и даље их не буду предводили представници политичких странака. С друге стране, опозиција је толико компромитована и подељена да не може да утиче на режим Ђукановића. Већа је конфротација, рецимо, између Демократског фронта и Демократа него иједне од тих партија према власти. И док то опозиција не разреши међу собом не може се надати било каквом резултату. Опозицији је потребна независна личност и ауторитет на факултету или у струци. Такав је, рецимо, био Миодраг Лекић - каже Вукадиновић.
Доцент на Факултету политичких наука Бобан Стојановић не види да ће Ђукановић понудити оставку и поред највеће кризе од увођења вишестраначја.
- Треба сачекати и реакцију међународних актера и видети да ли ће га пустити низ воду. Могуће да се Ђукановић неће кандидовати на следећим изборима и тако се повуче на један период као што је то већ урадио пре последњих избора. И тада је заправо владао из сенке као председник партије - истиче Стојановић.
Како каже, због свега тога Црна Гора прерасла је у озбиљну деспотију.
- Реч је о ауторитарној власти која је успостављена од увођења вишестраначја. Дакле, скоро 30 година и то није нормално за једну европску демократску земљу. Поред политичког Ђукановић у Црној Гори има и велики економски утицај нарочито након проглашења независности - наглашава Стојановић.
''Марковић замена Ђукановићу''
Вукадиновић истиче да Европска комисија након афере ''Атлас'' све више окреће леђа Ђукановићу и види актуелног премијера Душка Марковића као замену.
- Марковић је ауторитет који није упетљан у силне Ђукановићеве афере. Симптоматично је да је практично све време ћутао у вези са низом оптужби на рачун Ђукановић. Само је два пута рекао да институције треба да раде свој посао. Није компромитован, а кооперативан је са Европском унијом која у њему види свог новог партнера - закључује Вукадиновић.