Миодраг Линта: Хрвати и даље ОТИМАЈУ српску имовину, Демократе никад нису учиниле било шта да то спрече
Не поштује се Анекс Г из споразума који је донет
Председник Савеза Срба из региона Миодраг Линта оцењује да актуелна власт у Хрватској наставља политику отимања имовине српских фирми, банака и институција.
Прочитајте и:
Хрватска влада је усвојила и послала у скупштинску процедуру измене Закона о подстицању улагања којим намерава да отме преосталу имовину правних субјеката из Србије, наводи Линта.
Према његовим речима, отимање српске имовине почело је још јула 1991. године, када је Влада Јосипа Манулића донела Уредбу о забрани располагања некретнинама на територију Хрватске у власништву институција, република, фирми и других правних особа из бивших југословенских држава. Према Уредби, многе су некретнине проглашене државним власништвом, па их је држава распродала.
- Механизам је био да се изабере некретнина неког власника из Србије и каже се да се ради о непријатељу и онда би се на брзину огласила продаја “изабранима”, и то по повољним условима- објашњава Линта.
Он истиче да Хрватска више од 13 година одбија да поштује Анекс Г Бечког споразума о сукцесији под називом „Приватна стечена права“ у којем јасно пише да ће права на покретну и непокретну имовину која се налази у некој држави наследници на коју су грађани или друге правне особе СФРЈ имали право на дан 31. децембра 1990. године бити призната, заштићена и враћена од те државе.
У Анексу Г пише и да ће било какав приенос права на покретну и непокретну имовину учињен након последњег дана 1990. године бити ништаван.
Према међународном праву и Уставу Хрватске Бечки споразум о сукцесији, као међудржавни споразим који је потврђен у Сабору Хрватске и парламентима осталих држава наследница бивше Југославје, има јачу правну снагу од домаћих закона, указује Линта.
Додик ПОНОВО НА УДАРУ, тврди: Веома опасни наводи о ПАРАВОЈНИМ ЈЕДИНИЦАМА
У пракси, како наводи, Анекс Г је у Хрватској мртво слово на папиру.
- Досовска власт од 2001. године до затварања преговора Хрватске са Европском унијом о Поглављу 23 "Људска права и правосуђе“ 2011. године није готово ништа учинила на решавању проблема отете имовине протераних Срба и правних лица у Хрватској односно није инсистирала у међународној заједници на поштовању Анекса Г Бечког споразума о сукцесији- закључује Линта.
Хрватска влада усвојила је ове недеље и послала у скупштинску процедуру коначне измене Закона о подстицању улагања.
Хрватска, како су пренели медији, нуди инвеститорима пословни простор око кога српске банке, институције и предузећа воде судске спорове, у закуп на 10 година - бесплатно, а новина је да ће по истеку закупа улагачи моћи и да откупе српску имовину.
Потпредседнича хрватске владе Мартина Делиц, рекла је тим поводоом да ће нових закон подстаћи инвестициона улагања и актириварање такозваке "неактивне имовине" која је углавном имовина српских предузећа коју је Загреб буквално национализовао после рата и у катастрима превео на државу. Сабор ће се о новом закону изјашњавати у фебруару.