МИРЕЛА НОСИ ФЕТУС СА ТУМОРОМ НА МОЗГУ, А НЕ ДАЈУ ЈОЈ ДА УРАДИ АБОРТУС! Очајна жена: Само кажу "Жао ми је и срећно"
Коначну одлуку о овом случају ће донети другостепена комисија која је формирана на Клиници за женске болести и порођаје у Петровој
- Страшно је. То је највише душевна бол за мене и мог супруга. Питала сам да ли њега нешто боли. Рекли су: "Не". Како ви то знате? - пита се и даље трудница Мирела Чавајда која носи фетус са тумором на мозгу, а која у Хрватској не може да уради прекид трудноће.
Мирела је у 26. недељи трудноће, а њена ситуација још није решена.
ТРИ ОСОБЕ ПОГИНУЛЕ КОД ВЕЛИКЕ ГОРИЦЕ: Стравична саобраћајна несрећа - међу страдалима и дете
"ЗАТРЕСЛА СЕ КУЋА" Забележено јако подрхтавање тла у Загребу (ФОТО)
ЋЕРКАМА СВОЈЕ ПАРТНЕРКЕ ЗАВЛАЧИО РУКЕ У ДОЊИ ВЕШ! Све откривено кад се девојчица пожалила оцу
- До овакве ситуације није ни морало доћи с обзиром на то што сада пише да су законске одредбе протумачене онако какав је њихов смисао. Дакле, да је у питању опасност за живот мајке, да је нешто спорно, односно опасност за живот нерођеног детета или неке тешке и непоправљиве последице - истакао је у Дневнику Нове ТВ Мато Палић, професор осјечке катедре и уставног права.
Уставни суд пре пет година није покренуо поступак за оцену сагласности са Уставом Закона о здравственим мерама за остваривање права на слободно одлучивање о рађању деце, наводи се.
- Решењем из фебруара 2017. Уставни суд утврдио је да је Закон из 1978. којим је регулисан прекид трудноће у складу са Уставом. Надаље, Уставни суд наложио је Хрватском сабору да до 2019. донесе нови закон у којем ће прописати едукативне и превентивне мере тако да прекид трудноће буде изузетак. Зато што је важећи Закон застарео и донесен је у време бившег политичког и друштвеног система. Хрватски сабор до данас није извршио решење Уставног суда, што у сваком случају није добра порука с обзиром на то да су одлуке и решења Уставног суда обавезни. Стога Уставни суд очекује да се његово решење изврши и да Хрватски сабор донесе нови закон - стоји у саопштењу Уставног суда.
- Немојте се трудити. Сви су слегали својим раменима јер ниједна етичка комисија вам неће дати одобрење. Чувајте енергију за прекид трудноће у суседној држави јер то вам неће нитко одобрити. Нити ми је ко дао наду, нити ми је ко дао упутства, никакву психолошку помоћ, осим "жао ми је и срећно" - истакла је Мирела Чавајда.
Подсећамо, раније је Чавајдина адвокатица за Index рекла како је кључни проблем то што се одједном спомиње превремени порођај, иако Мирела законски има право на прекид трудноће.
- У закону пише да је прекид трудноће допуштен ако се може очекивати да ће дете имати тешке физичке или душевне мане. Дакле, уопште се не ради о могућности преживљавања, него о томе има ли тешке телесне или душевне мане - рекла је она.
Коначну одлуку ће донети другостепена комисија која је формирана на Клиници за женске болести и порођаје у Петровој. Њу чине лекари специјализовани за наведену патологију, општински судија и социјални радник.