КО ЈЕ МИРО КОВАЧ? Да ли знате код кога је започео каријеру и због чега су му се Хрвати смејали?
Министар спољних и европских послова у техничкој влади Хрватске Миро Ковач, који је ту дужност преузео у јануару, не пропушта прилику да у својим изјавама изнесе оптужбе на рачун Србије и претње поводом њеног уласка у Европску унију.
Док је до пре неколико месеци изјављивао да Хрватска подржава улазак Србије у ЕУ, али да Београд мора да укине закон о надлежности за процесуирање ратних злочина за подручје целе бивше Југославије, Ковач је јуче значајно пооштрио реторику изјавивши да Србија због свог понашања никада неће постати чланица ЕУ.
ВУЛИН ПИТА ХРВАТЕ: Зашто још нисте рекли да се Олуја неће поновити?
Да су се односи Хрватске и Србије заоштрили, примећују и страни медији, па је тако бечки "Стандард" јуче оценио да хрватска влада десног центра није преживела нити пола године, али је и поред тога направила велику штету, да се посебно однос са Србијом умногоме погоршао, док је Ковач назван "подстрекивачем".
Туђманов сарадник
Иако је пре него што је постао министар спољних и европских послова у хрватској влади десног центра био мало познат широј јавности у тој земљи, др Миро Ковач (46) иза себе је имао богато дипломатско искуство.
Тај рођени Сплићанин је своју професионалну каријеру започео 1995. године у Кабинету тадашњег председника Хрватске Фрање Туђмана у Одељењу за информисање, а дипломатску каријеру 2001. као саветник у хрватској амбасади у Бриселу.
Затим је постао министар саветник у Паризу, 2004. именован је помоћником министра спољних послова, да би 2008. био именован амбасадором Хрватске у Немачкој.
Повратак у Хрватску
Након што је 2013. напустио Немачку, Ковач је каријеру могао да настави у Варшави на месту амбасадора Хрватске у Пољској, али је то место одбио и на позив председника ХДЗ-а Томислава Карамарка одучио је да се врати у Хрватску.
- Било ми је обезбеђено амбасадорско место у Пољској, али сам желео да се вратим у Хрватску. Томислав Карамарко ме позвао да се активно укључим у рад странке и учествујем у реформи Хрватске. Тај позив сам оберучке прихватио - рекао је Ковач тада.
СРАМНЕ ПРОВОКАЦИЈЕ! Ковач: Вучић у Градини наставио политику "велике Србије"
За међународног секретара ХДЗ-а је именован на седници Председништва ХДЗ-а у јануару 2014. године.
На тој функцији и као човек од великог поверења Томислава Карамарка, Ковач је био један од најзаслужнијих за победу Колинде Грабар Китаровић на прошлогодишњим председницким изборима у Хрватској, пошто је био њен шеф кампање.
Докторирао је историју међународних односа на париској Сорбони са радом на тему о улози Француске у стварању прве Југославије.
Говори пет језика - енглески, француски и немачки активно а италијански и холандски пасивно.
Упркос образовању и дипломатском искуству, Ковач се, како оцењују хрватски медији, у мају осрамотио приликом посете Израелу, изјавивши да је Хрватска увек била у добрим односима са том земљом, осим у време Другог светског рата. Притом је заборавио да држава Израел у то време није ни постојала.
- Желимо да остваримо посебне односе са Израелом и чврсто одбацујемо перцепцију Хрватске као земље растућег фашизма - рекао је Ковач у Јерусалиму.
Пре састанка са премијером Бењамином Нетанијахуом, на цији је позив допутовао у Израел, Ковач је рекао: “Хрватска и Израел имају веома добре односе осим у време Другог светског рата, што је био резултат велике игре, али ми прихватамо одговорност."
ВУЛИН: Ковачу смета што Вучићев деда није био усташа, већ је био њихова жртва!
Том изјавом је хрватски министар шокирао јавност у тој земљи с обзиром да је показао да не зна да је држава Израел основана 1948. Поред тога, у време Другог светског рата Независну државу Хрватску су признавали само фашисти, подсетили су хрватски медији.
Поред тога, загребачки медији су такође у мају известили да је Ковача током посете Вашингтону наводно одбио да прими амерички државни секретар.
Према званичном протоколу, Ковач је 4. маја требало да се састане са Керијем, али до састанка није дошло.
О званичном састанку писао је и "Волстрит Џорнал", али га је америчка страна у последњи тренутак отказала, па су Ковача послали на састанак са Керијевим замеником Томасом Шеноном.
Извори хрватског Телеграма из дипломатских кругова су тада рекли да је Ковач путовао у Вашингтон управо због важног састанка са шефом Стејт Департмента, а његово отказивање је озбиљан ударац за хрватски углед у свету, оценили су медији у тој земљи.