"ЂЕДО, ДОГОДИНЕ НА ЛОВЋЕНУ" Подгоричани се транспарентом опраштају од преминулог митрополита Амфилохија (ФОТО)
Годинама уназад митрополит је у својим беседама поручивао да на Ловћену треба вратити Његошеву капелу
На једној подгоричкој вишеспратници у близини храма Христовог васкрсења, где ће сутра бити сахрањен митрополит Амфилохије, развучен је транспарент са његовом фотографијом и поруком:"Ђедо, догодине на Ловћену!".
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/10/31/123301737_801881310385561_7022637723356939897_n.jpg?itok=dnp31NGE)
"ПРЕДОСЕТИО ЈЕ КРАЈ" Амфилохије тражио да се исповеди по доласку са Косова, био је спреман за пут
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/10/31/lnurwjat.jpeg?itok=XYCEmKHw)
ЦРНА ГОРА НА КОЛЕНИМА ПРЕД АМФИЛОХИЈЕМ! Научио их је да устану, а данас су КЛЕКЛИ пред оцем и учитељем (ВИДЕО)
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/2353/mitropolit_amfilohije_foto_profimedia.jpg?itok=woa80wN3)
АМФИЛОХИЈУ У ЧАСТ! Застава на пола копља: У Соколцу 1. новембра Дан жалости
Годинама уназад митрополит је у својим беседама поручивао да на Ловћену треба вратити Његошеву капелу да би, како је казивао, са Црне Горе било скинуто проклетство.
То је била митрополитова жеља и намера, уверен да ће то доживети и да га у томе нико неће моћи да спречи.
Био је уверен и да ће обнова Његошеве капеле на Ловћену допринети унутрашњем помирењу народа и народа и власти у Црној Гори.
- И данас су мошти његове (Његошеве) на распећу. Ено га утамниченог у оном зиндану паганском, вапије својим Црногорцима да га врате у његову цркву, да обнове цркву светог Петра цетињског, његовог стрица, да би он скинуо проклетство са Црне Горе - говорио је Амфилохихје у мају прошле године.
Његошева капела срушена је у лето 1972. године декретом тадашње црногорске комунистичке власти, како би уступила место маузолеју који је урадио Иван Мештровић.
Петар Други Петровић саградио је 1846. године цркву на Ловћену посветивши је свом, такође славном, стрицу Петру Првом, потоњем Светом Петру Цетињском.
Пет година касније владика и песник тестаментом је оставио аманет да у тој цркви буде сахрањен, остављајући проклетство ако му жеља не буде испуњена.
Жеља му је испуњена четири године касније, пошто је 1851. године по упокојењу највећег песника словенског југа, на врху Ловћена било страховито невреме, па је привремено сахрањен на Цетињу.