"НИСМО ПОМИШЉАЛИ НА ОТКАЗИВАЊЕ" Митрополит Јоаникије о устоличењу на Цетињу - прокоментарисао и Темељни уговор
Како је навео Јоаникије, иза свих опструкција и нереда стајао је председник Црне Горе Мило Ђукановић.
Митрополит црногорско-приморски Јоаникије изјавио је данас, у ексклузивном интервјуу за Танјуг, да се ниједног момента, уочи његовог устоличења на Цетињу, није помишљало о отказивању тог чина, додајући да иза свих непријатности и нереда стоји председник Црне Горе Мило Ђукановић.
ЕВО КО ЈЕ ОСЛОБОДИО ВЕЉОВИЋА: Био главни саветник судије из афере "Државни удар" - каријера испуњена прогоном невиних људи
УЖАС У НЕУМУ: Мушкарац (36) физички и психички ЗЛОСТАВЉАО туристкињу, присиљавао је на ПОЛНИ ОДНОС
НОВА ШОКАНТНА САЗНАЊА СА УСТОЛИЧЕЊА: Ђукановићеви екстремисти били наоружани аутоматима, бомбама, пиштољима
- Није било померања, нити било каквог отказивања у ноћи између 4. и 5. септембра - рекао је митрополит.
Испричао је да је Влада Црне Горе њему и патријарху СПЦ Порфирију, после дужег саветовања, а да се не би десило неко зло, обезбедила хеликоптер да оду на Цетиње.
- Безбедно смо дошли на Цетиње - рекао је митрополит и додао да им је било мало непријатно да иду војним хеликоптером, али да је дошао на своје Богом одређено место, које припада митрополитима већ осам векова.
Према његовим речима, иза свих опструкција и нереда стајао је црногорски председник Мило Ђукановић, који се, како каже, подижући тензије, трудио да скупу да политички карактер.
- Ми смо се трудили да скуп задржи верски карактер. И, скуп је задржао верски карактер - рекао је митрополит.
Он је казао да Митрополију сада, после ових бурних догађаја, чекају нови догађаји и подсетио да је за епископа хиротонисан на Цетињу пре 22 године од стране патријарха Павла, уз присуство тада 12 архијереја и то у време НАТО бомбардовања, 3. јуна.
- А, ево сада то је било устоличење за митрополита, један чин који је давно устројен и установљен, али овде у Црној Гори је све помало посебно, па је и ово моје устоличење било другачије него што то обично бива - рекао је митрополит.
На питање да ли се размишљало о померању термина или отказивања устоличења, он је казао о томе није било речи ниједног тренутка и да је патријарх Порфирије и дошао да обави тај свети чин.
- Стално смо размишљали о начину како ћемо ово да изведемо и ниједног момента нисмо помислили да се нешто отказује, једино ако би се догодиле толике неприлике да је немогуће физички доћи. И нама је Влада Црне Горе, после дужег саветовања да се не догоди неко зло, обезбедила хеликоптер и ми смо безбедно дошли на Цетиње. Било је то мало непријатно, да идемо војним хеликоптером, али то је хеликоптер наше државе Црне Горе и припада народу и ја сам дошао на своје Богом одређено место које припада митрополитима црногорско - приморским већ осам векова.
Јоаникије истиче да се зна ко стоји иза свих тих непријатности које су имали и да се зна ко је одговоран.
На директно питање ко, митрополит је одговорио да је лично иза свих тих опстукција и нереда стајао Мило Ђукановић који се све време трудио, подижући тензије и претећи, да скупу да политички каратер.
- А, ми се трудили да овај свечани и црквени скуп буде он што и јесте - верског картера, да задржи верски карактер. Не само што је задржао верски карактер већ се појавила сила наше вере и кроз сва искушења око 40 архијереје из наше из других православних црква било је једнодушно, молећи се у Подгорици у Храму.
Како је рекао, обе службе су се духовно сјединиле - литургија на којој су били други епископи и устоличење на Цетињу где су дошли владика крушевацки и патрихарх Порфирије да би га устоличили.
Додао је да је народ, када је чуо да је завршено устоличење на Цетињу, то доживео као васкрсење вере и нови Ваксрс у Црној Гори.
На питање какви су били сигнали из државне власти и актуелне владе, пошто су се појавиле информације да део полиције није био за устоличење на Цетињу узимајући у обзир безбедносну ситуацију, што се пре свега односи на диркетора Управе полиције Зорана Брђанина, Јоаникије је рекао да је тачно да су те информације стизале до њих, Цркве, много раније.
- Тражило се од нас да правимо уступке да не дође до инцидената пред Цетињским манастиром и ми смо заиста учинили све што смо могли да учинимо и уместо великог црквеног народног сабора пред манастиром ми смо прихватили да се све догоди у зидинма манастира у малој митрооплитској цркви где може осим свестенства да стане мали број људи - навео је он.
Митрополит је нагласио да је Црква направила максималне уступке и да није било лако да донесу одлуку, а на питање ко је те уступке тражио, одговорио да су то тражили људи из полиције.