У ФЕДЕРАЦИЈИ БИХ У 24 МИНИСТАРСТВА НИЈЕ ЗАПОСЛЕН НИТИ ЈЕДАН СРБИН: Мултиетничност "мртво слово на папиру"
Бошњацима "пуна уста" мултиетничности али Срба нигде у званичним институцијама
Специјални извештај Омбудсмана БиХ потврдио је црне прогнозе представника Срба у Федерацији БиХ о статусу српског народа у том ентитету.
Словенија излазли из локдауна: Гости могу у хотеле али под једним условом!
СЛОВЕНЦИ ХВАЛЕ СРБИЈУ: "Захваљујући прагматичном Вучићу и брзој набавци вакцина многи Словенци се вакцинишу у Београду"
ИНЦИДЕНТ У ПОДГОРИЦИ! Полицајац ГУРНУО Миловог комиту, а онда се десило нешто НЕОЧЕКИВАНО (ВИДЕО)
Наиме, у поменутом извештају јасно се види да у шест кантона ФБиХ, од укупно 10, а где је апсолутна бошњачка већина, у чак 24 министартсва је нула запослених Срба! Другим речима, конститутивност народа у органима управе и телима власти у ФБиХ уопште се не поштује.
Према Уставу ФБиХ и према Уставима кантона, број запослених припадника српског народа у сваком органу власти би морао бити пропорционалан броју српског становништва на одређеном подручју према попису из 1991. године, те би тако 18 одсто свих запослених у органима власти у Федерацији требало да буду српске националности.
Ђорђе Радановић, председник Одбора за заштиту права Срба у ФБиХ, каже да након што су анализирали извештај Омбудсмана БиХ може рећи да тужно изгледа број од укупно 15 запослених Срба у целом кантону Сарајево, град у којем би према уставима требало да буде запослено 210 Срба у администрацији тог кантона.
- Нарочито забрињавајуће делује понашање бошњачког члана ПБиХ Шефика Џаферовића, који у Бањалуци зна да држи предавање о угрожености Бошњака у Српској, иако у свакој српској општини ради значајан број њих. Као примери се могу узети Приједор, Добој, Бијељина и Зворник - истиче Радановић.
Он додаје да бошњачке партије, без обзира на то да ли су леве центар или десне, увек наглашавају да су они за суживот, да је Сарајево мултикултурални и мултиетнички центар, а СДА се увек дичи да су они очували мултиетничку БиХ током рата 1992-1995, док извештај омбудсмана БиХ показује у целини сасвим друго стање на терену.
- Ово је само за институције, а стање у јавним установама и предузећима је горе и ту тек нема нигде Србина. Треба упоредити број Бошњака запослених у управи Приједора са бројем Срба у управи Бихаћа, или поредити број Бошњака у управи Добоја са бројем Срба у управи Зенице и добиће се права слика ко поштује конститутивност Српска или ФБиХ - истиче Радановић.
Инспекторат
Ђорђе Радановић пита целокупну јавност у Федерацији БиХ да ли је могуће да ниједан Србин није довољно паметан ни школован да буде инспектор у Федерацији, јер федерални инспекторат има 150 запослених и од тога нула су Срби.
Према његовим речима, Бошњаци немају право да годинама лажу цели свет да су у ФБИХ за мултиетничност, а тамо где владају помели су Србе из свих институција.
- Можемо само замислити реакцију Бошњака и међународне заједнице да Српска не поштује конститутивност народа и да, примера ради, у нашим органима управе на локалу нема ниједног запосленог Бошњака - каже Радановић.
Душан Голо, председник Координације српских удружења у Мостару, каже да Срби у овом делу Федерације не могу добити посао у институцијама градским или федералним и да је то већ устаљена пракса годинама.
- Све што се ради у Мостару и херцеговачком кантону је на штету Срба. Посла за Србе нема. Срби нису ни конститутиван народ у овом кантону и то се не мења деценију и више - истиче Голо.