НА ЛИВАДИ СЕ ДАНИМА СМРЗАВА 900 МИГРАНАТА: Хуманитарна катастрофа у БиХ добија застрашујуће размере (ВИДЕО/ФОТО)
Након што је изгорео камп у ком су смештени, а који су сами запалили, мигранти сада немају куд да оду
Веће министара Босне и Херцеговине ултимативно је у четвртак затражило од власти Унско-санског кантона да дозволе поновно отварање некадашњег прихватног центра у Бихаћу у који би се привремено сместили мигранти из кампа Липа који је затворен прошле недеље.
НОВИ ЗЕМЉОТРЕС У ХРВАТСКОЈ! Тло се поново снажно затресло (ФОТО)
ОТВОРЕНИ РАЧУНИ ЗА ПОМОЋ НАСТРАДАЛИМА НА БАНИЈИ: Солидарност за погођене земљотресом (ФОТО)
КАРТА РАЗАРАЊА И СТРАХА: Мапирана снага земљотреса у Хрватској (ФОТО)
Веће министара овакав је захтев упутило с ванредне седнице одржане због ескалације мигрантске кризе на чије су неприхватљиве размере упозориле међународне организације у БиХ.
- Веће министара БиХ овим позива власти Унско-санског кантона и Бихаћа да поштују одлуку из марта којом је Бира одређена као привремени прихватни центар и без одлагања осигурају прихват и смештај миграната на тој локацији - стоји у кратком саопштењу објављеном након седнице.
Готово истовремено из Бихаћа је стигао негативни одговор на тај захтев.
Оперативни штаб владе Унско-санског кантона донео је закључак којим одбија повратак миграната из Липе у Бихаћ и тражи да се они привремено сместе у прихватилиште Салаковац у Херцеговини те у Делијаш код Сарајева, односно да тамо остану док се Липа не опреми контејнерима и инфраструктуром нужном за смештај и омогући сигурне услове.
Међународне хуманитарне организације које делују у БиХ у среду су позвале власти да хитно реагују након што је најмање 900 миграната из бившег кампа у селу Липа остављено на ливади јер није спроведен план њихова привременог измештања у херцеговачко место Брадина код Коњица.
Долазак миграната спречили су становници Брадине који су блокирали цесту. Стотине миграната су више од 24 сата на подручју Липе чекали у аутобусима како би их превезли, али цела је операција на крају отказана јер нису желели да их приме ни у Биру у Бихаћу. Аутобуси су отишли празни а мигранти су остављени на снегу и развалинама некадашњег шаторског кампа који је службено затворен прошле недеље.
Међународна организација за миграције (ИОМ), УНХЦР, УНИЦЕФ и још неке хуманитарне организације упозориле су како тим људима сада прети смртна опасност те су затражили до власти у БиХ да се покрену с "мртве тачке" и придржавају начела садржаних у међународном и националном правном оквиру о људским правима.
- Присиљавање људи да поново остану на отвореном у овим увсловима не може бити прихватљиво решење - стоји у изјави у којј се истиче као су сада директно угрожени животи миграната остављених без склоништа, хране, грејања и било каквих услова за личну хигијену.
Због ове кризе у среду је реаговало Министарство спољних послова Италије издвојивши 500 хиљада евра као донацију Црвеном крсту БиХ чиме би требало да се обезбеди најхитнија помоћ мигрантима.
Док се различити нивои власти у БиХ свађају око тога чија је одговорност да се збриу мигранти с подруча Липе, из међународних су организација упозорили како недостатак консензуса и негативна реторика потичу додатну ксенофобију и стигматизацију миграната.