На сабљи је створена, а већ слави 28. рођендан: Знате ли како је настала РЕПУБЛИКА СРПСКА? (ВИДЕО)
Данас је 28. рођендан од како су Срби у БиХ одлучили да оснују своју републику
У Бањалуци и другим градовима данас обележава се Дан Републике Српске. Под мотом „За сва времена“, Дан републике обележава се од Требиња до Новог Града.
Република Српска настала је 9. јануара 1992. године у Сарајеву као Република српског народа у БиХ одлуком тадашње Скупштине српског народа у БиХ.
ДАНАС ЈЕ ДАН РЕПУБЛИКЕ СПРСКЕ - Додик поручује: " Нисмо поклекли и нећемо поклекнути" (ВИДЕО)
ПРОГОВОРИО ХЕРОЈ СА ЖАБЉАКА! Храбри Србин је носио КРСТ ПО МЕЋАВИ, а ово је његова ПОРУКА! (ВИДЕО)
СВЕЧАНО У БАЊАЛУЦИ: Патријарх Иринеј служи литургију у храму Христа Спаситеља!
- И најмање државе су на сабљи створене. Они који су тражили да БиХ буде међународно призната, а поготово велика држава не осваја за преогварачим столом - казала је тада Биљана Плавшић.
- Нема тога ко ће увести Босну и Херцеговину даље од Козје Ћуприје , за нас је то већ Југославија - казао је Радован Караџић тада.
Скупштина српског народа у БиХ основана је 24. октобра 1991. године, након што су 14. октобра српски посланици прегласани у Скупштини тадашње СР БиХ. Скупштина је расписала плебисцит о останку српског народа у тадашњој заједничкој држави Југославији на којем су се Срби у БиХ изјаснили у готово стоодстотном проценту за ову опцију.
Муслимани и Хрвати нису признали резултат плебисцита, послије чега су сви српски посланици из свих странака у Скупштини СР БиХ наставили рад у Скупштини српског народа и почели доношење аката којима је конституисана Република Српска. Од десетак конститутивних аката који су уставноправна основа за стварање Републике Српске два су најбитнија. Први је Декларација о проглашењу Републике Српске и, други, Устав Републике Српске.
Своје званично име - Република Српска добила је 12 месеци касније, 12. августа, а први Устав добила је 28. фебруара 1992. године под називом Устав Српске Републике БиХ. Уставни суд БиХ је, на захтев бошњачког лидера Бакира Изетбеговића, донео пресуду којом се као Дан Републике Српске мора одабрати други датум, али су грађани на референдуму са више од 99 одсто гласова изгласали да 9. јануар остаје Дан Републике Српске.
Све је кренуло растурањем некадашње СФРЈ. Оснивање националних аутономних области у Босни и Херцеговини, српских и Хрватске заједнице Херцег-Босна, почело је у септембру 1991. године. Међутим, до првог стварног раскола унутар странака победница на изборима из 1090. године долази 15. октобра, након седнице Скупштине Социјалистичке Републике Босне и Херцеговине о будућем статусу Босне и Херцеговине унутар тадашње Југославије.
- Ово је пут на који ви хоћете да изведете Босну и Херцеговину, иста је она аутострада пакла и страдања којом су пошли Словенија и Хрватска. Немојте да мислите да нећете Босну и Херцеговину одвести у пакао, а муслимански народ можда у нестанак. Јер, муслимански народ не може да се одбрани ако буде рата овде - казао је тада бивши председник Срспке демократске странке, касније председник Републике Српске и хашки оптуженик Радован Караџић.
Када је 21. новембра 1995. потписан Дејтонски мировни споразум и рат окончан Република Српска међународно је призната као један од два ентитета који чине Босну и Херцеговину. Према званичним подацима, у рату за Српску је страдало око 21 хиљада бораца. Надлежности и овлашћења Републике Српске су од Дејтона до данас константно опструисали, а неретко и одузимана од стрена високих представника међународне заједнице у БиХ.
Шпанац Карлос Вестендорп је 1999. сменио демократски изабраног председника Српске, Николу Поплашена. Од седам високих представника, британски дипломата Педи Ешдаун је највише користио тзв. бонска овлашћења и наметнуо чак 430 одлука. Тадашњи председник Српске Драган Чавић, рекао је раније да је Српска из тог периода изашла – паметнија.
ПОКУШАВАЈУ НА СВЕ НАЧИНЕ: Скупштина Црне Горе ОДУЗИМА посланицима ДФ-а пола плате (ВИДЕО)
Јефимија "упропастила" Мила: "САД ТИ СЕ ЧИНИ ДА СИ ВЕЋИ ОД БОГА, А ДОЋИ ЋЕ ВРЕМЕ ДА ПОНИЗНО ПУЗИШ" (ФОТО)
ГРАБАР-КИТАРОВИЋКА И МИЛАНОВИЋ ОБАВИЛИ РАЗГОВОР О ПРЕНОСУ ВЛАСТИ: Хоће ли Колинда отићи у амбасадоре?
МИЛО БЕСПОМОЋАН: "Након 30 година власти изгубио везу са стварношћу"
"Где год муслиманима треба помоћ, ја сам ту": Погинули ирански генерал се борио у БиХ током ратова 90-тих (ВИДЕО)