НАКОН ЗЕМЉОТРЕСА НОВИ ПРОБЛЕМ ЗА СТАНОВНИКЕ БАНИЈЕ: Неумољива природа спрема још једну невољу (ВИДЕО)
На подручју погођеном земљотресом пада темпетура, а у Глини је већ почео да пада снег
Судећи према временској прогнози, становници потресом погођеног подручја централне Хрватске данас се суочавају с временским неприликама, падом температуре, кишом, суснежицом и снегом.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/01/08/2020-12-29t133943z_1523752130_rc21xk9s41m9_rtrmadp_3_croatia-quake-zagreb.jpg?itok=3fQPhWUF)
СИНИША СЕ ВОЗИО У АУТУ КАД СУ НА ЊЕГА ПАЛЕ РУШЕВИНЕ ЗЕМЉОТРЕСА: "Ватрогасци су успели да дигну комад, а онда..." (ФОТО)
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/12/24/profimedia-0505372151.jpg?itok=xJusxIoS)
МЕРЕ ОСТАЈУ НА СНАЗИ ДО ДАЉЊЕГ: Упитно и отварање школа у Словенији
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/12/24/profimedia-0505372151.jpg?itok=xJusxIoS)
ЦВЕТА БИЗНИС СА ЛАЖНИМ ПЦР ТЕСТОВИМА: Двојица мушкараца ухваћени на хрватској граници
На подручју Петриње, Сиска и Глине јутрос је било два степена, а док у Петрињи и Сиску пада киша, у Глини је суснежица.
Последице и штете разорног земљотреса који је пре 10 дана погодио ово подручје још се процењују, а према писању загребачкг Вечерњег листа, она је као да се, како наводе, срушио један Сењ.
Ти подаци су, кажу, добијени снимањем сателита и дронова, који се од јуче могу видети и на интерактивној карти Хрватског удружења кризног менаџмента.
У Петрињи је страдала 681 кућа, у Сиску њих 891, а у Глини 1.171.
Оне су на карти подељене у три категорије, односно означене су црвеном, наранџастом и жутом бојом, зависно од тога да ли су уништене, оштећене или вероватно оштећене.
Председник Хрватског кризног менаџмента Игор Магдаленић каже да су процену последица потреса радили коришћењем сателитских снимака Цоперницуса ЕМС, на захтев Директората цивилне заштите.
Карта омогућава претраживање подручја Петриње, Сиска и Глине, и то по адреси, па свако ко жели може да види у којој је "категорији" његова кућа или можда одређена школа, амбуланта, вртић...
- Оваква се карта ради, заправо, као подршка оперативном деловању цивилне заштите. Она омогућава преглед ситуације, али морам напоменути да никако не замењује струку на терену. Могуће је да су оштећени још неки објекти, што се не може видети споља - рекао је Магдаленић.
Он додаје да израда ових интерактивних карата није ишла сасвим "глатко".
Интерпетацију сателитиских снимака отежавала је и константно облачно време изнад тог подручја, па су коришћени и дронови Хрватске горске службе спасавања и дронови Државне интервенске јединице цивилне заштите Осијек.
Према његовим речима, карте су намењене сагледавању ситуације како би се имао адекватан одговор на катастрофу, док прегледе објеката и одређивање степена њихове безбедности, као и препоруке гађанима о поступању обављају грађевински стручњаци на терену.