Подешавања Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Београд
  • Дечани
  • Јагодина
  • Крагујевац
  • Крушевац
  • Ниш
  • Нови Сад
  • Ораховац
  • Панчево
  • Пирот
  • Приштина
  • Призрен
  • Сомбор
  • Суботица
  • Штрпце
  • Ужице
  • Врање
  • Вршац
  • Зрењанин
  • Zvečan

НАТО упада у Македонију: Хоће да опколе Србију и Републику Српску

28.01.2018. 17:01
NATO
НАТО / Извор: Профимедиа

Невероватно

Медијске приче како су Грчка и Македонија близу договора су спиновање НАТО и ЕУ да би Македонија по моделу Црне Горе ушла у НАТО. Циљ  је да се насилно, без одлуке народа, једноставно на силу увуку и да се Република Србија и Република Српска потпуно окруже земљама алијансе
Македонско питање државно, идентитетско и црквено толико је комплексно да решење немају ни Грци, ни Македонци, ни Бугари, ни Албанци али ни Европска унија и НАТО, каже историчар Александар Раковић и додаје да се простор Косова и Метохије и Македоније може упоредити са Светом земљом и Јерусалимом.

Боље је оставити да се та ова питања решавају у неком бољем времену када ће бити могућности да се реше на правичнији начин него што је то данас.

Раковић не верује да су Македонци и Грци, после 26 година спора, пред договором о имену за бившу југословенску републику које би било прихватљиво и за Скопље и за Атину. Због тога је, каже, и за Србију најбоље да стоји по страни кад већ не може да помогне.

За медијске наводе да је договор близу, Раковић каже да је то спиновање НАТО и ЕУ да би Македонија по моделу Црне Горе ушла у НАТО.

NATO
НАТО / Извор: Профимедиа

- Дакле, насилно, да се без одлуке народа једноставно на силу увуку и да се Република Србија и Република Српска потпуно окруже земљама НАТО - каже Раковић.

Због спора око имена, Македонија сигурно неће ускоро ући у НАТО, Грци би могли ветом да спрече било какву помисао о придруживању Скопља Алијанси. Наш саговорник још додаје да је за Грке то толико снажно национално питање да не постоји притисак којем би они подлегли и попустили.

Ипак, улазак у НАТО није и једини начин уласка америчких трупа у Македонију.

Zastava Makedonije
Застава Македоније / Извор: Профимедиа

- Они би то могли да ураде и на основу неког билатералног споразума - каже Раковић и објашњава да би Влада у Скопљу једноставно могла да позове НАТО у помоћ око чувања границе.

Иван Стоилковић из Демократске партије Срба у Македонији сматра да ситуација у Македонији не иде ка разрешењу. Сматра да је веома важно да се реши унутрашња ерозија македонског политичког и економског система.

- У овом тренутку нити једна околност која би могли да доведе до промене имена није ни близу да се реализује - каже Стоилковић и додаје да је, према његовом мишљењу, у тој причи најближи повратак посланика у Собрање пред седницу на којој ће се поново гласати о Закону о двојезичности.

Makedonija
Македонија / Извор: Профимедиа

Стоилковић каже и да је у Македонији на делу шизофренија у јавном и политичком животу.

- Они који су до јуче били оптуживани за 'бугарофилство' постали су 'srbomani', а они који су били бивши комунисти који су били самозвани 'srbofili' сада су постали ватрени 'бугарофили'. Закључили су уговор са Бугарском и реализују 'tiransku платформу'. Тако да је у новој македонској политици положај Срба сличан положају Македонаца - каже Стоилковић.

Хаос у Тирани: Водени топови на улицама, све блокирано (ФОТО)

Он објашњава да нова македонска политика подразумева избегавање коридора север-југ и стварање осовине на нивоу Тирана-Софија.

- То значи врло велики притисак за реализацију 'tiranske платформе' и део који омогућава да Собрање донесе резолуције у о геноциду над Албанцима - каже Стоилковић и истиче да то у суштини значи и одузимање политичких права Срба и Македонаца у Македонији.

Makedonija
Македонија / Извор: Профимедиа/илустрација

Оно што би додатно могло да угрози ионако крхку ситуацију у Македонији јесте попис становништва. Раковић је забринут да би Американци могли да покушају да наметну нови попис у Македонији пошто онај који је започет 2011. никада није завршен и нико не спомиње када би поново могао да буде организован.

- Тада је у албанским и турским општинама изричито покушано фалсификовање пописа. Американци су имали намеру да 40 одсто становништва припишу Албанцима иако Албанаца нема толико у Републици Македонији. То аутоматски значи преобликовање бирачких спискова. Када имате 40 одсто Албанаца који имају право гласа лако ћете међу Македонцима наћи још десет одсто и доћи до натполовична већине. Увек имате десет одсто људи који су спремни да издају националне интересе - објашњава Раковић.

Срамота Црне Горе: Ђетићи протерују Светог Саву - данас није ни у календару

Он додаје да би Македонија тако са фабрикованим пописом дошла у опасну ситуацију у којој би пристала на промену имена и идентитета државе.

- Албански фактор значи може конкретно све да наруши уз подршку Сједињених Америчких Држава на првом месту - истиче Раковић.

Makedonija, Grčka
Македонија, Грчка / Извор: Профимедиа/илустрација

Историчар Раковић сматра да ни Грци ни Македонци нису до краја у праву. Он објашњава да не могу Грци полагати ексклузивно право да име "Македонија" вуку само за себе од античких времена.

- Историјске околности су се промениле, у једном моменту словенски живаљ постао је већина у односу на хеленски живаљ. Дакле, док словенски Македонци покушавају да преузму део историје Грцима, Грци такође преотимају право словенским Македонцима да носе име за своју државу па чак и за своју нацију која им може припадати по историјском праву и континуитету боравка Словена на том простору… - каже Раковић.