НЕ РЕШАВА СЕ ПИТАЊЕ ДВОЈНОГ ДРЖАВЉАНСТВА: Црногорска документа добијали србомрсци
Нерешено питање двојног држављанства не престаје да оптерећује односе Црне Горе и Србије.
Додатно га је актуелизовао случај лидера Покрета "Европа сад" Милојка Спајића. Он је добио испис из држављанства Србије, а у МУП Црне Горе у току је поступак провере.
АБАЗОВИЋ ДРУГУЈЕ СА ЛАЖНОМ ДРЖАВОМ: Дошао на ноге Куртију, предлаже нову рунду дијалога у Црној Гори
ОТВОРЕНИ БАЛКАН ПОГРЕШНО ПРЕЗЕНТОВАН У ЦРНОЈ ГОРИ: Председник Милатовић верује да је та иницијатива позитивна
ЗАХТЕВИ ТУЖИЛАШТВА НА СТОЛУ: Ево шта ће се десити са оцем ученика који је ранио наставника у Лукавцу
Против Спајића је ресорно министарство у Подгорици 15. фебруара покренуло поступак одузимања црногорског држављанства, након што им је Државна изборна комисија доставила документ из МУП Србије у коме се наводи да он има пребивалиште у Београду. Цела прича је актуелизована уочи његове кандидатуре на председничким изборима, која је касније повучена, а на Спајићево место "ускочио" партијски саборац Јаков Милатовић.
Питање двојног држављанства у Црној Гори није решено ни после пада режима Мила Ђукановића, а не зна се да ли ће се њиме позабавити нова извршна власт. Од референдума 2006. забрањена су два пасоша.
Званична Подгорица је остала чврста при ставу да Србија не даје своје држављанство њеним држављанима, ако се они претходно нису одрекли црногорског, док се Београд позива на домаћи закон који дозвољава да се има и држављанство друге државе без отпуста из "матичног". Покушај Владе Здравка Кривокапића да измени прописе који се тичу држављанства и бирачког списка није заживео, јер је он изазвао љутњу оних Црногораца који су сматрали да се ради о "наставку посрбљавања Црне Горе".
Почаст за вређање Његоша
Претходно ДПС владе су по посебним условима, доделиле више од двеста почасних држављанстава! Тако је, према подацима МУП-а Црне Горе, Натанијел Џејмс Ротшилд добио црногорско држављанство.
Ту је и некадашњи премијер Тајланда Таксин Шинаватра који је у својој земљи био оптужен због корупције. Црногорско држављанство добио је и Андреј Николаидис, својевремено саветник некадашњег шефа парламента Ранка Кривокапића, који се "прославио" изјавом да је Његош "геноцидни песник"!
"Тема двојног држављанства је још актуелна јер није закључен међудржавни уговор који би регулисао ово питање и услове за његово стицање", каже за "Новости" адвокат Далибор Каварић.
Црногорско држављанство без одрицања држављанства република бивше СФРЈ могло је стећи лице које је имало личну карту добијену по прописима СФРЈ под условом да до подношења захтева за пријем није одјављивало пребивалиште из Црне Горе.
У свим овим случајевима услови су били, подсећа Каварић, да та особа у Црној Гори има обезбеђен смештај и сталан извор прихода у износу који јој омогућава материјалну и социјалну сигурност, затим услов да у Црној Гори и другој држави није правоснажно осуђена на безусловну казну затвора, да не постоје сметње из разлога безбедности и одбране Црне Горе и на крају да је измирила све доспеле пореске и друге законске обавезе.
Услови
Закон о црногорском држављанству предвиђа да неко може стећи црногорско држављанство уколико је његов пријем "од посебног значаја за државни, научни, привредни, културни, економски, спортски и други интерес Црне Горе". У том случају странац не мора да испуни остале обавезе из Закона о црногорском држављанству, које се односе на отпуст из другог држављанства, непрекидни боравак у Црној Гори од десет година и друго. Почасно држављанство странцу додељује се искључиво на основу препоруке највиших функционера државне власти.
"Без измена закона о црногорском држављанству или до закључења билатерланог међудржавног уговора између Црне Горе и Србије, којим би се на другачији начин регулисало ово питање неће бити могуће стећи двојно држављанство. Сувишно је говорити о економским, здравственим, радним и другим погодностима које би грађани Црне Горе могли стећи у Србији у случају када би ово питање било решено", закључује Далибор Каварић.