НЕМА ДРУГОГ ОБЈАШЊЕЊА: Црна Гора прешла на шведски модел борбе против вируса корона?!
На основу актуелне ситуације може се закључити да је Црна Гора одлучила да пређе на такозвани шведски модел борбе против вируса корона
На основу актуелне ситуације може се закључити да је Црна Гора одлучила да пређе на такозвани шведски модел борбе против вируса корона.
ШУМАРИ НАИШЛИ НА СТРАШАН ПРИЗОР: Пронашли беживотно тело мушкарца у фази распадања
АМФИЛОХИЈЕ КОНАЧНО РАСКРИНКАН: Откривено зашто је митрополит подржао сепаратисту Мила Ђукановића
ТЕШКА САОБРАЋАЈКА У БУДВИ: Погинуо Д.М (58), троје повређено
Једино тако се може објаснити тренутна ситуација у којој се здравствени систем дословце распада под снажним налетом смртоносног вируса, читаве породице умиру широм земље, многи градови су одавно зрели за карантин, а упркос свему ретко ко поштује мере за спречавање ширења вируса.
У лабораторијама Института и другим лабораторијама у држави које спроводе ПЦР дијагностику на нови вирус укупно је регистровано 290 новопозитивних случајева инфекције. Од последњег пресека пријављено је пет смртних исхода код ковид-19 позитивних пацијената. Укупан број тренутно активних случајева заразе у Црној Гори тренутно износи 3549.
Тамошњи Институт за јавно здравље индиректно је признао да се држава налази пред колапсом с обзиром на то да се пад броја грађана заражених вирусом не очекује ни у наредним данима.
Епидемиолог ИЈЗ Божидарка Ракочевић казала је да се побољшање ситуације не очекује јер се мере уопште не поштују.
- Подаци показују како смо се понашали у претходних седам до 10 дана. Сви можемо да видимо да се мере не поштују, маске се не носе, одржавају се скупови, свадбе, приватна славља док је у угоститељским објектима велики број особа – нагласила је Ракочевић.
Беране је општина која је најтеже погођена епидемиолошком ситуацијом. Тамо је стопа активних случајева пет пута већа од просека, а затим следе Никшић и Рожаје.
За најбољу илустрацију озбиљности ситуације у Црној Гори може послужити коефицијент који представља однос броја новооболелих и тестираних, који не би требало да буде већи од 0,5, а у Црној Гори тренутно износи чак 39,5!
Такав број у Србији рецимо није забележен ни у најцрњим данима борбе против вируса корона. Јуче је у Србији тестирано 6.814 грађана, регистрован је 61 новозаражени, што нам даје коефицијент од 0,89. Кад је у нашој земљи забележен највећи број смртних случајева (18) број новозаражених био је 386, тестирано је 8.646 грађана, а коефицијент је износио 4,46 - што је опет доста мање од последњег пресека у Црној Гори.
Да би епидемиолошка ситуација била означена као стабилна потребно је да коефицијент буде испод 0,5 док се све преко 5 означава као "алармантно".
Шта је шведски модел?
Шведска је током пандемије привукла пажњу света због свог меког приступа борби против смртоносног вируса. Агенција за јавно здравље одбацила је ванредне рестриктивне мере и препоручила самоиницијативна ограничења и употребу маски. Без обзира на последице пандемије чак је инсистирано на обавезном школовању деце нижих разреда.
Намера шведских епидемиолога била је стицање колективног имунитета, а за то је било потребно да велики део популације, пожељно млађих људи, буде заражен.
Резултати су крајње дискутабилни. Мање од 10 одсто Швеђана, према последњим истраживањима, има антитела на вирус корона, тако да идеја о имунитету крда није успела.
Чак је, такође, настрадало четири пута више људи него у свим осталим нордијским земљама заједно, а Шведска је недељама била међу водећим земљама у свету када је у питању стопа смртности.