Његов однос није благонаклон према Србима: Шта доноси именовање Кристијана Шмита у ОХР и зашто се до сада ћутало?
Поставља се питање зашто смо ћутали све ове године и зашто нисмо тражили да се испоштују све процедуре које предвиђа Дејтон
Приликом свих досадашњих именовања високих представника, осим Карла Билта, прекршен је Анекс 10 Дејтонског споразума. Тако тврде домаћи политичари, и то баш сад, у предвечерје именовања Кристијана Шмита.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/09/16/pjimage_-_2020-09-16t101454.864.jpg?itok=_Zgh-2Xr)
БЕЗ ДОГОВОРА КРИВОКАПИЋУ СЕ СПРЕМА ПАД: Будућност црногорског премијера је у неочекиваним рукама!
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/05/29/pjimage_-_2021-05-29t182658.662.jpg?itok=i-3mDRlv)
БЕСЕДА МИТРОПОЛИТА ЈОАНИКИЈА У ПОДГОРИЦИ: Није лако сести на ту свету столицу, борио сам се да буде Божја воља
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/05/21/pjimage.jpg?itok=o7gwUjrj)
МОРАЋЕ ДА ПОЛАЖЕ РАЧУНЕ СРБИЈИ: Додик о високом представнику: Он крши међународно право, мора да достави извештај
Поставља се питање зашто смо ћутали све ове године и зашто нисмо тражили да се испоштују све процедуре које предвиђа Дејтон, пише Српскаинфо.
Наиме, према речима председнице Републике Српске Жељке Цвијановић, стране потписнице Дејтонског мировног споразума треба да буду сагласне о именовању високог представника, а да се оно потом потврђује у Савету безбедности УН.
- Само је једно именовање било у складу с тим (први Високи представник Карл Билт), све остало су трикови. Све то показује недоследност и лицемерје међународне заједнице. Ми не можемо прихватити овакво именовање и то је јасна порука - казала је Цвијановић.
Зашто се власт Републике Српске није раније бунила што за претходна именовања високих представника није тражена сагласност потписница Дејтонског мировног споразума?
Политичка аналитичарка Тања Топић каже да је на снази аргументовање тежње домаћих политичара да канцеларија ОХР буде затворена, али и да у једну руку постоји бојазан због тога што Кристијан Шмит долази из Немачке.
Додаје и да званичници из Републике Српске већ дуго година воде кампању да се канцеларија високог представника у БиХ треба затворити.
- Провејава и врста анимозитета зато што је он Немац. Видели смо то и по изјави Александра Вучића, који је у јавност изнео став да Шмит не мрзи Србе, Србију, нити Републику Српску. Та бојазан од Шмитовог доласка је нека врста предрасуда које постоје према Немачкој и једна врста стереотипа да тај однос није благонаклон према Србима - оцењује Топићева.
Наводи да се у том тражењу аргумената, којим би се затворила канцеларија високог представника, посеже и за оспоравањем начина на који је Шмит именован.
- Основно је то да се аргументује да је ОХР обесмишљен и да не треба више да постоји. При томе се заборављају врло јасни постављени услови 5 2 за затварање ОХР - подсећа Топићева.
То што званичници из Републике Српске говоре да би чланице потписнице Дејтонског мировног споразума требале прво да дају сагласност па тек онда да се прича о именовању високог представника, заправо је још једна потврда става који долази из Српске, да функција високог представника у БиХ треба бити укинута.
- Није то сада нешто лично толико према Шмиту, већ негде постоји та врста страха да није благонаклон политици Републике Српске, али је свакако доминантно стајалиште којим они хоће да се институција ОХР угаси и да се ентитети више питају у доношењу одлука. У коначници, мислим да је било ко други био именован да би наишао на исту такву врсту реакције као што је случај са Шмитом - закључила је Тања Топић.