БРИСЕЛ ЗНА КО ЈЕ АУТОР НОН-ПЕЈПЕРА АЛИ БИ ЊЕГОВО ОТКРИВАЊЕ БИЛО ПОГУБНО: Милан Кучан открио шокантне детаље!
Бриселу је познат аутор и садржај тзв. словеначког нон-пејпера
- Очито постоји нон папер о промени граница на Балкану, иако у Словенији поричу да стоје иза њега - каже Милан Кучан, први председник самосталне Словеније.
ХРВАТИ ПОПУСТИЛИ МЕРЕ НА ГРАНИЦАМА: Број заражених и даље у великом паду
БАКИРОВА ЖЕНА ИМА ЛАЖНУ ЛЕКАРСКУ ДИПЛОМУ? Инспектори чешљају Медицински факултет у Сарајеву након шокантне дојаве
УБИЈЕН МИГРАНТ У САРАЈЕВУ: Туче међу мигрантским групама све чешће и све кобније
Члан Председништва Босне и Херцеговине Жељко Комшић потврдио је да је председник Словеније Борут Пахор приликом посете Сарајеву 5. марта рекао тројици чланова Председништва БиХ да је у ЕУ све више гласова који позивају на довршетак распада Југославије. Пахор је наводно питао да ли је могућа "мирна дисолуција" БиХ.
У међувремену, у медијима су се средином априла појавиле тврдње о наводном предлогу словеначког премијера Јанеза Јанше за прекрајање граница на Западном Балкану, као путу за решавање проблема између шест држава у региону.
- Не знам шта је руководило председника Пахора да постави то питање. Он то пориче, каже да је његов став јасан, да нема никакве дискусије о промени граница. Исто тако, то негира председник наше владе, а очито такав нон папер постоји. Сада се испоставило да је у Бриселу познато ко је његов аутор, као и садржај, али не желе то открити због његовог погубног ефекта по међународне односе - истиче Кучан.
Нон папер је термин који се користи у Европској унији за незванични документ као теза за разговоре, који се размењује поверљиво између влада или институција. Овај документ је изазвао пометњу јер се у њему предлаже проширење Србије, Хрватске и Албаније, али и цепање Босне и Херцеговине.
Поставља се питање у којој мери су, осим националистичких лидера на Балкану, у припреми овог наводног документа учествовали и поједини кругови у ЕУ. Кучан каже да у те дискусије више није укључен, додајући да је веома опасно када се на Балкану говори о регионалним силама.
- То је мени рекао у једном разговору тадашњи предсједник Већа Европе Херман ван Ромпи да, пре свега, треба оспособити Србију и учланити је у ЕУ, јер би тиме она као регионална сила преузела одговорност за пацификацију Балкана. Ја сам му тада рекао: 'Знате, председниче, када се на Балкану говори о регионалним силама - онда сте на прагу рата'. Кад погледам данас, тачно је десет година откако је тај мој извештај био припремљен, проблеми у Босни и Херцеговини су остали исти. Због тога су они, наравно, све оштрији, све више воде сукобу, а не решавању - казао је Кучан.
Кучан додаје да Словенија не може имати другачији став од онога с којим је пошла у процес свог државног осамостаљења да све републике имају право на своје државе и да се распад Југославије оконча унутар постојећих граница.
- Дакле, никакво прекрајање граница не долази у обзир - рекао је Кучан.