ОБЕЗГЛАВЉЕНО ТЕЛО ОБЕСИЛИ О ЗНАК: Зверски призор код Книна, мештани престрављени бруталношћу! Сцене су одвратне...
Покренута је истрага
Страшна слика узбунила је мештане Звјеринца крај Книна, где је неко обесио обезглављено тело вучице на саобраћајни знак назива места, пише Дневник.хр.
ХОРОР У ЦРНОЈ ГОРИ: Полиција пронашла делове тела разбацане на депонији, а онда је уследио још већи шок...
"БИХ ПОСТАЛА КОЛОНИЈА ЗАПАДА" Захарова загрмела: НАТО наставља ЕКСПЕРИМЕНТЕ НАД НАРОДИМА, одузимају суверенитет
ХОРОР У ТИВТУ Жену одвео у КУЋУ УЖАСА, па је свирепо силовао!
Полиција је након увиђаја покренула криминалистичко истраживање, а лешину ће вероватно форензички вештачити Ветеринарски факултет како би се утврдио узрок смрти. Да ли је реч о одмазди сточара због напада вукова на благо, показаће истрага.
- Вук наиђе на домаћу животињу која није прописно чувана и она му постане лаган плен, он само ради оно за шта га је природа створила и ту га не можемо кривити, можемо само кривити себе што смо оставили њему понуђено, када би стока била прописно чувана, онда би вук потражио неки други плен - сматра зоолог Јосип Кусак с Ветеринарског факултета.
Лука Оман, председник удружења Пријатељи животиња осудио је овакву бруталност.
- Оштро осуђујемо овакво поступање и тражимо још већу заштиту вука, али уз њу и едукацију која би показала зашто је вук угрожен и на који начин се проблем може решити, на који начин човек може у томе помоћи - рекао је Лука Оман.
Премда причињавају велику штету, вукови су заштићене животинје. Према важећем закону у Хрваској, ко убије вука, биће кажњен од 930 до готово 4.000 евра. Зоолог Дијана Бенет, за Дневник.хр каже да људи сматрају вукове за опасне животиње, али да заправо вукови највероватније желе да се склоне од људи.
- Наравно, имају неку своју маркацију да су они злочесте јединке, али они заправо само живе свој живот. Незгодно је што су предатори, што њих сама биологија тера да једу друге животиње. Као што је на пример лав у Африци, тако је вук у Европи. Улога топ предатора је да буде мањи број јединки, али он заправо контролише популацију свог природног плена који су биљоједи. Јер ако не би било предатора број биљоједа би се повећао, а како биљоједи једу биљке они би опустошили све биљке, целу околину и једно би ишло за другим и тај екосистем би опадао - објаснила је Бенета.
У Хрватској живи једна врста вука, цанус лупус.
- Он је распострањен у Европи. Процењује се да је у Хрватској неколико стотина јединки. Они су строго заштићена врста у Хрватској и Европи јер се сматра да им је угрожена популација - додала је Бенета.
На питање новинара зашто вукови долазе близу насеља и какве су њихове миграционе навике, Бенета је објаснила да дивље животиње не познају границе. Они мигрирају између Словеније, Хрватске, Босне и Италије.
- Незгодно је то што ширењем наших насеља, која су више тачкасто распоређена једноставно улазимо у њихове територије, а они су велики од 140 до 140.000 километара, у зависности од броја јединки у чопору. Захтевају неку већу површину и ако налете на необичну појаву као што је људска активност они се осећају угрожени. Исто тако како им пада број популације њиховог природног плена, тако су приморани да се спуштају и нападају стада што је јако незгодно - објаснила је Дијана Бенета.
Србија Данас/Дневник.хр