Објављени први резултати пописа у Црној Гори
Први подаци о попису становништва у Црној Гори показали су да земља бележи пад броја становника
Попис становништва Црне Горе биће завршен сутра, 28. децембра, а већ су објављени први резултати.
ДОДИК ДОНЕО ОДЛУКУ: Александар Вулин именован за члана Сената Српске
ДОДИК ДОНЕО ОДЛУКУ: Александар Вулин именован за члана Сената Српске
ИСПРАВЉЕНА ВЕЛИКА НЕПРАВДА! Након Нове године следи реконструкција: Срби коначно улазе у ЦРНОГОРСКУ владу
КНЕЖЕВИЋ НИКАД ЈАСНИЈИ: "Косова се нећемо одрећи, хоћемо боље односе са братском Русијом"
КНЕЖЕВИЋ НИКАД ЈАСНИЈИ: "Косова се нећемо одрећи, хоћемо боље односе са братском Русијом"
Према прелиминарним подацима, Црна Гора је изгубила становништво, јер је од укупно 25 општина у 13, углавном са севера, пописано мање становника него на прошлом попису.
У извештају Монстата који спроводи попис, а који је достављен члановима скупштинског одбора за праћење процеса, мање становника забележено је у Андријевици, Беранама, Бијелом Пољу, Колашину, Плужинама, Шавнику, Жабљаку, Мојковцу, Никшићу, Даниловграду, на Цетињу, и у Котору.
Више становника, према броју до сада пописаних, имају Бар, Будва, Херцег Нови, Тиват, Улцињ, Подгорица, Тузи, Зета, Гусиње, Петњица, Плав и Рожаје.
У процентима највише становника изгубиле су Плужине 30,5 одсто, Котор 24,7 одсто, Шавник 22,8 одсто, Андријевица и Колашин по 19,5 одсто, Мојковац 18,6 одсто, а Пљевља 18,5 одсто.
На Жабљаку је пописано 15,3 одсто мање становника, на Цетињу 14,3 одсто, у Беранама 10,9 одсто мање, Никшићу десет одсто, у Бијелом Пољу око шест одсто, а у Даниловграду 5,7 одсто мање у односу на 2011.
Значајан раст броја становника, ако се узме у обзир број пописаних, забележен је у Петњици, Гусињу, Плаву и Рожајама, општинама које се годинама суочавају са одливом становништва.
У Петњици је пописано 34,4 одсто више грађана у односу на ранији попис, у Гусињу 27,5 одсто, а у Плаву и Рожајама око 20 одсто.
У главном граду Подгорици, живи више од четвртине укупног становништва у Црној Гори. До 26. децембра пописано је 3,1 одсто више у односу на ранији попис.
- На основу досадашњих података у Херцег Новом пописано је 31.500 лица, што је за 650 више у односу на попис из 2011. године, када је у Херцег Новом било око 30.800 становника. Очекујемо да до 28. децембра буде до 33.000 становника, односно на нивоу 2003. када је на попису било око 33.000 становника - изјавио је Стеван Катић, председник општине.
- Очекујемо да ће број становника у Тивту бити увећан, а на то указују сви параметри. Велики је број досељених турских држављана, знатан је број и Руса и Украјинаца - каже Жељко Комненовић, председник општине Тиват.
Раст броја становника бележе и општине Бар, Будва, Херцег Нови, Тиват, Улцињ, Тузи и Зета.
У Бару је пописано скоро 12 одсто више грађана у односу на ранији попис, Будви 22,5 одсто више, Херцег Новом око пет одсто, у Тивту десет одсто, а у Улцињу 15,7 одсто.
У Тузима је до сада пописано 20,6 одсто више становника, а у општини Зета два одсто више у односу на 2011. годину.
Ипак, ови подаци су и даље прелиминарни и Снежана Ремиковић, заменица директора Монстата, на седници скупштинског одбора упозорила је да је још рано говорити о анализама повећања или смањења броја становништва у Црној Гори.
Још се не зна колико странаца борави у Црној Гори и колико их је пописано.
(Србија Данас/РТ Балкан)