ОДЛИЧНЕ ВЕСТИ: Од 15. јуна у Републици Српској ЛЕКОВИ ЈЕФТИНИЈИ чак ОСАМ ОДСТО!
Лекови са листе Фонда здравственог осигурања јефтинији у односу на друге лекове
Фонд здравственог осигурања Републике Српске објавио је данас нови ценовник лекова који је усклађен са новим правилником и ступиће на снагу 15. јуна, након чега би у другој половини године трошкови за лекове које финансира Фонд требало да буду укупно нижи за око осам одсто.
Извршитељи ипак НЕ ДОЛАЗЕ да плене имовину болнице "Драгиша Мишовић"
Фонд подсећа да су лекови са његове листе, захваљујући моделу референтних цена, јефтинији у односу на друге листе лекова у БиХ, те да се већ низ година константно смањују цене захваљујући том моделу који подстиче конкуренцију међу добављачима, због чега су и ефекти новог правилника у Српској нешто мањи од очекиваних.
Зарађују више него дилери дрогом: Ево шта је АПСОЛУТНИ ХИТ на српском ЦРНОМ тржишту!
Стварни ефекти примене новог Правилника о начину контроле цена, начину обликовања цена и начину извештавања о ценама лекова у БиХ, Фонд ће имати на крају године, саопштено је из Фонда. На пример, код лекова са позитивне листе, цена "клопидогрела" од 75 милиграма, који се користи након акутног инфаркта миокарда, снижава се са 30,63 КМ на 22,11 КМ колико је дозвољено Правилником, а лека "тамсулозин", који се употребљава за лечење бенигног увећања простате са 16,95 КМ на 10,18 КМ.
И цена лека за терапију бола код онколошких пацијената "фентанил фластер" од 100 милиграма са 164,60 КМ спушта се на Правилником дозвољену цену 71,25 КМ. Код неких лекова цена се повећава, као што је то случај са цитостатиком "флударабин" од 150 милиграма, чија је стара цена 21 КМ, а према Правилнику дозвољена цена је 186 КМ.
И код лека "5- ФУ" од 500 милиграма стара цена је 5,11 КМ, а Према правилнику дозвољена износи 75,88 КМ. ФЗО је на основу потрошње лекова у шест месеци прошле године направио пројекцију трошкова, односно ефекте новог правилника за период јул-децембар, према којој се, на пример, за лекове са листе А и Б очекују мањи трошкови за око пет одсто у другој половини године, односно за 10 одсто на годишњем нивоу.
За инсулине трошкови би требало да буду нижи за око 6,5 одсто за период од шест месеци, наводи се у саопштењу. На цитостатицима и лековима за специфична обољења се не очекују значајније уштеде јер се ови лијекови набављају путем тендера, где се већ бира најнижа цена, те би, уколико би се примјењивао нови правилник, дошло и до повећања цена већег броја ових лекова, јер су значајно скупљи у земљама региона, односно упоредним земљама.
У саопштењу Фонд наводи да је "дозвољена" највиша цена појединих цитостатика према новом правилнику вишеструко већа од досадашњих цена, али то не значи да ће се садашња цена ових лекова у Републици Српској значајније мењати и повећавати, јер је реч само о дозвољеном горњем лимиту.