ОГЛАСИО СЕ ХРВАТСКИ ГЕОЛОГ О ЗЕМЉОТРЕСУ: Једна ствар је спасила многе животе у Петрињу
Геолог је објаснио зашто је први потрес спасио многе животе.
Да Петрињу дан пре разорног потреса од 6.2 по Рихтеру није погодио потрес од 5.0, жртава би било много више, тврде стручњаци.
ПУЛМОЛОГ УПОЗОРАВА: Не игноришите дуготрајан кашаљ, искашљавање и отежано дисање! Можда су знаци ОЗБИЉНЕ БОЛЕСТИ!
ЧЕЛНИК НЕПРИЗНАТЕ ЦРНОГОРСКЕ ЦРКВЕ ОПЛЕО О СПЦ: Признао да је срамни закон предвиђао отимачину имовине Српске цркве
БАДЊИ ДАН У МЕСТУ РАЗОРЕНОМ ЗЕМЉОТРЕСОМ: Српско народно вијеће обележава Христово рођење
- Чуди ме да то нико још није споменуо. Можда и јесте, али није дошло до мене. Да није било оног првог шока 28. децембра од 5 или 5.2 степени, како према којим изворима, људи би остали у кућама. С првим потресом су се лоше куће већ расклимале. Људи су се из њих иселили и сместили се код породице, пријатеља. Да је овај други потрес, овај разорни, био први, сматрам да би била пуно већа катастрофа и стотине, можда и хиљаде људских жртава. Срећа у несрећи - рекао је геолог Твртко Корбар.
Хрватски геолошки институт објаснио је како је дошло до јаког потреса и необичних појава на терену попут изливања флуида и пешчаних вулкана.
Према прелиминарним геолошким анализама научника и стручњака Хрватскога геолошког института, које се темеље на геолошким картама, бројним подацима с терена који су објављени у медијима, теренској проспекцији, расположивим сеизмолошким и прелиминарним сателитским подацима, потрес који је погодио Петрињу и околину 28.12.2020. активирао је систем раседа у подземљу ширег подручја Сиска, Петриње и Глине.
- Према информацијама које имамо од колега геодета, два преласка пре и после потреса, тло у Петрињи и околини је потонуло 12 цм, а брдски део између Петриње и Глине издигао се седам центиметара - објаснио је Корбар и додао како би могло доћи и до додатних дизања, односно спуштања терена.