МУШКАРЦА (33) У ХРВАТСКОЈ УБИО СТРШЉЕН: Преминуо у АГОНИЈИ упркос хитној интевенцији лекара
Млађи мушкарац из Нашица у Хрватској умро је након убода стршљена, аико су лекари покушавали да га спасу у осјечкој болници.
Млађи мушкарац (33) из Нашица у Хрватској умро је након убода стршљена, аико су лекари покушавали да га спасу у осјечкој болници.
ДРАМА НА ПУТУ: Мушкарац се возио, па видео бившу жену у другом аутомобилу - додао је гас и закуцао се у њено возило
Необична сцена у Сарајеву: Жена се породила на трамвајској станици, она и беба добиле доживотне карте за градски превоз
НАМЕРНО СЕ ЗАКУЦАО У АУТО БИВШЕ СУПРУГЕ: Жена повређена у инциденту! Већ имао забрану приласка
Човек је јуче у тешком стању возилом Хитне помоћи довезен на јединицу интензивног одељења Клинике за неурологију.
Услед више убода стршљена страдао му је централни нервни систем тако да му је стање било критично. Одмах су га ставили на апарате за одржавање живота.
Реч је, како пише Глас Славоније, о породичном човеку с децом, рођеном 1988. године који се у несретном тренутку нашао у шуми на, а где су били још неки радници.
Упркос томе што је био најприје збринут у Општојој жупанијској болници Нашице, а потом хитно превезен у КБЦ Осијек, човеку није било спаса.
Стршљен је врло опасан инсект, због чега је потребно водити рачуна при одласку у природу, нарочито у шуму.
Докторка Вишња Прус, начелница Завода за реуматологију, клиничку имунологију и алергологију КБЦ-а Осијек, упозорила је да стршљени, посебно азијски, могу изазвати застој виталних органа и да од њиховог убода могу да настрадају и сасвим здраве особе, не нужно оне које су алергичне на убоде инсеката.
- Није свеједно где стршљен убоде и је ли то глава, врат или периферија. Стога треба водити рачуна о понашању на отвореном простору, нарочите ако се одлази у шуму. Инсекти се лако могу завући у боце или лименке, па ту ваља повести рачуна. Шумски радници и рибари обично буду сами, па је свакако битно да крај себе имају мобилни телефон да у случају потребе могу да позову помоћ - упозорава др Прус.
Лоше је, каже, што тај инсект нема природног непријатеља.
Она наглашава да је при убоду потребна хитна реакција, а појашњава и како особе које су већ имале реакцију обично са собом носе аутоињектор с адреналином за самопомоћ до доласка хитне помоћи.
Место убода треба хладити ледом и јавити се у болницу.
Треба обратити пажњу и на реакције које претходе анафилактичком шоку, а то је отежано дисање, пад притиска и несвестица јер, ако позив у помоћ није брзо послат, може доћи и до смртног исхода.