ОСТРВСКА ДРЖАВА ПОБЕДИЛА КОРОНУ: И сад су открили ТАЈНУ како! (ФОТО)
Тајван је 200 дана без короне!
Док се велики део света бори како би обуздао нови талас заразе ковидом-19, Тајван је управо обележио свој 200-ти узастопни дан без локално пренесеног случаја.
ЛУКАШЕНКО ЗАТВОРИО ГРАНИЦУ! Само дипломате и камионџије могу ући у Белорусију
ВАКЦИНЕ ЋЕ БИТИ ЗА СВЕ: Под истим условима и у исто време
НОВИ ДНЕВНИ РЕКОРД: У САД-у више до 91.000 новозаражених (ФОТО)
Одговор Тајвана на пандемију један је од најделотворнијих на свету. Острво с 23 милиона људи последњи је пут локални случај пријавио 12. априла.
Савезна држава Флорида, која је по броју становника слична Тајвану, само у среду имала је 4.188 случајева.
Тајван никада није морао да донесе строге мере нити се прибегло драстичним ограничењима грађанских слобода. Уместо тога, Тајван се фокусирао на брзину. Власти су почеле проверавати путнике на директним летовима из Вухана још кад је вирус углавном био непознат.
Тајван је потврдио свој први случај 21. јануара, а потом забранио становницима Вухана путовање на острво. Сви путници који су стигли из Кине, Хонг Конга и Макаоа морали су проћи проверу. Све се то догодило пре него што је сам Вухан 23. јануара ушао у блокаду. Тајван је до марта забранио улазак на острво свим страним држављанима (осим дипломата, становника и оних с посебним улазним визама).
Међутим, Тајван има предности које многе државе немају. Једна је географија - Тајван је острво, па је службеницима лакше контролисати улазак и излазак.
Тајван је такође имао искуства са сличном ситуацијом - након што је 2003. претрпео појаву САРС-а, влада је почела да ради на томе да унапреди своју способност за сузбијање пандемије, рекао је тајвански министар спољних послова Јосеф Ву у интервјуу прошлога месеца.
- Дакле, кад смо чули да у Кини постоје неки случајеви мистериозне упале плућа, а пацијенти су били изоловани, знали смо да се ради о нечему сличном - рекао је Ву.
Власти су појачале производњу маски за лице и заштитне опреме, уложиле у масовна тестирања те брзо и делотворно тражење контаката.
Бивши тајвански потпредседник Чен Чиен-јен, који је по струци епидемиолог, рекао је како локдаун није идеалан. Чен је такође рекао да су непотребна масовна тестирања, као она која се проводе у Кини.
- Врло пажљиво тражење контаката и врло строги карантин блиских контаката најбољи су начин да се ковид-19 задржи под контролом - рекао је.