Отимање и одбрана изборне победе: Медијски концерн "Вијести" против коалиције "За будућност Црне Горе"
"Пропагандни наратив "Вијести" који гласи "ДФ = ДПС" и "ДПС и коалиција ЗБЦГ су нова парламентарна већина - нажалост", јуче је званично прихватио па јавно пласирао и премијер Здравко Кривокапић.
То је учинио дан након што је гласовима ДПС-а сменио Владимира Лепосавића са места министра правде.
КРИВОКАПИЋ НАПАО МАНДИЋА: Здравко наставља са прљавом кампањом против ДФ-а, пале тешке речи недостојне једног премијера
КРИВОКАПИЋА ЋЕ ПАКТ СА ЂУКАНОВИЋЕМ ПУНО КОШТАТИ! "Избори су најбоље решење" Павићевић о политичкој кризи у Црној Гори
"РЕЗОЛУЦИЈА О СРЕБРЕНИЦИ СРАМНИЈА ОД ПРИЗНАВАЊА ЛАЖНЕ ДРЖАВЕ" Речи Андрије Мандића одзвањају Црном Гором
Дакле, у два дана један субјекат смењује свог министра гласовима ДПС-а, а други дан остале оптужује да сарађују са ДПС-ом. И за тако нешто добија снажну подршку медијског концерна "Вијести".
Овде је у питању феномен који професор Мило Ломпар зове "покушај уништавања јавности". То је радио и ДПС – од почетка своје владавине. На пример, девастирају јадранску обалу а вас оптуже да не волите црногорску природу. Или спроводе прогон политичких неистомишљеника и медија (што је образац фашизма) а вас оптуже да сте фашиста.
Американци су радили бриљантне документарце на тему – како политичари подршку за рат добијају причом о миру. У домаћој варијанти то је овдје радио деведесетих година прошлог вијека ДПС, чувеним наративом "рат за мир". Можете мислити какав је то логички апсурд. Рат за мир.
Кривокапић каже "ДФ и ДПС су бојкотом парламента озваничили да су нова парламентарна већина". Учесници расправа на друштвеним мрежама су већ на старту уочилии колико је ово, пре свега – логички – неодрживо. Да је у питању нова парламентарна већина ова два (потпуно супротстављена блока) не би бојкотовала парламент, него би заједно у њему сменили владу (као што је то управо учинио Кривокапић са ДПС-ом смјењујући Лепосавића) и формирали би нову. Зато овај наратив и однос који премијер прихвата, није примарно политичка или идеолошка дилема.
Ово је питање које гласи – да ли прихватате да вам неко на овакав начин оспорава интелигенцију и логику. Прихватањем оваквих теза, којима се већина народа, логично, сме, не само што бисте потценили сопствену памет и логику него би и прихватили да вас медији као такве убудуће третирају. Наравно, остављамо простор да се Кривокапић поново "лоше изразио" или да није разумео оно што му је написано да потпише и прочита, с обзиром на то да је и раније правдао своје изјаве причом о "неспретном изражавању".
Тенденција да се принцип "да једино ДПС није прихватљив" замени новим наративом "да је једино ДФ неприхватљив"
Жељко Ивановић у данашњој колумни на порталу "Вијести" промовише идеју коалиције Владе, ДПС-а и дела парламентарне већине. Истина, то је учињено имплицитно и преко приче о ДФ-у. Ивановић пројектује подршку најјачег политичког субјекта нове већине на 20% и каже "овакав ДФ има нулти коалициони капацитет". А садржај колумне је, у најкраћем, "дрвље и камење" по ДФ, како би се притврдила теза да немају коалициони капацитет а у очима читалаца изгледали заиста неприхватљиви. Ако су странке коалиције "За будућност Црне Горе" неприхватљиве, ко онда јесте?
Одговор се у Ивановићевој колумни намеће сам по себи: То је ДПС. Ово је почетак покушаја да се принцип "Да једино ДПС није прихватљив" замијени наративом "да једино ДФ није прихватљив".
А након што је Ивановић остварио утицај на премијера Кривокапића и запослио велики број својих људи у Влади, сада је умислио и да владикама држи слово. Па тако у колумни владикама Јоаникију и Методију поручује да се не мешају у политички живот, било би им, каже он "контрапродуктивно". Иако Црква није показала тенденцију мешања у политички живот, штавише, показала је извесну толеранцију на политичке прилике, остаје необјашњено зашто је то контрапродуктивно односно по кога?
Велика победа припада и Цркви, јер је управо закон о слободи вероисповести односно његове измене и допуне, представљао велики мотивациони покретач за народ, минуле године. Шта, уствари, "Вијести" желе? Да СПЦ чека да се поново неко осмели да је угрози, као што ових дана разне екстремистичке групе покушавају да угрозе простор око православних храмова у Подгорици и на Цетињу, махом неуспешно, јер је и око храмова поново све више народа.
Наравно, колумнисти "Вијести" не обрађују феномен антидеморкатских и екстремистичких група, које не прихватају резултате изборе и афирмишу забрану слободе кретања, говора, мишљења, па чак и емитовања филмова. Штавише, и даље их зову "патриотама". Није било давно када су се групе људи са тробојкама, које нису угрожавале никога, са овог медија називали "екстремном десницом", "ретроградним снагама", итд.
Занимљиво је, да је недавно господин Гојко Перовић током гостовања на А1 ТВ код Перице Ђаковића, директно демантовао Ивановића, који је злоупотребио делове његовог интервјуа од раније (за "Глас Српске"). Перовић каже: "Немам додирних тачака са уређивачком политиком Вијести, већина мојих текстова су директно супротстављени са оним што је идеолошко опредјељење Вијести на тему идентитета. Жељко Ивановић је искористио мој интервју који сам дао за други медиј, да би полемисао са ДФ-ом и то није било у реду. Оно што сам написао у том интервјуу – није се односило на ДФ". Није први пут, наравно, да се изјаве Перовића, због чињенице да је био један од најпрепознатљвијих гласника етике и реторике победничких литија, "узимају" или инструментализују са различитих страна у намери да његовим реченицама дају дневно – политички контекст. А у томе су управо "Вијести" предњачиле.
Ово је важно јер се злоупотребе које чине "Вијести" и њихов директан утицај на политичке одлуке, једном морају зауставити. Познаваоци прилика се сећају да су "Вијести" уз Мила Ђукановића ишли док им је био неопходан за пројекат одвајања Црне Горе и Србије, а када су видели да ће у новој поставци снага Мило бити "прва" а они "друга фамилија2 и када су закључили да Ђукановић неће успети да се обрачуна са српском нити да преклопи православну традицију у ЦГ – својим политичким пројектима, привремено су промијенили сараднике. Не и страну. Посебно идеолошку. Па су покушали да користе Цркву против ње саме – разним пропагандним тезама о "деловима СПЦ", "бунтовничком делу СПЦ" и сличним спиновима. Ту је, ништа мање важан – и покушај стварања деобе међу Србима у Црној Гори кроз политичко форматирање наратива о “присталицама и противницима Вучића у Црној Гори".
Најважнији је, свакако, њихов пројекат отимања изборне победе, који се протеже од августа прошле године до данас. Концепт експертске владе, утицај на премијера, запошљавање својих људи у влади, идеолошко преваспитавање министара и на крају – идеја о новој коалицији опозиције и дела нове већине, која наравно има за циљ да искључи – српске демократске снаге али и шире – оне који су суштински привржени одбрани православне традиције. То свакако не значи да су постојећи политички формати демократских снага а унутар и српског блока – идеални. Напротив, реформе су потребне и на овој страни политичке сцене, али не по идеолошкој и другој мери "Вијести", већ у складу са капацитетима којима располажу и изазовима који се налазе пред нама. То је, уосталом, на трагу одбране велике изборне победе народа.