ОТКУД СПОРНА ИКОНА КОД ДОДИКА? Ово су могуће две опције
Руски стручњаци коментаришу скандал који је избио након што је члан председништва БиХ Милорад Додик поклонио шефу руске дипломатије Сергеју Лаврову икону.
Она би могла да буде украдена са територија Донбаса, који не контролише службени Кијев.
ОСВЕЖЕЊЕ ЗА ЛЕКАРЕ – MOZZART ДОНИРАО ПАКЕТЕ ВОЋА БОЛНИЦИ У БАТАЈНИЦИ
ДОДИКА ПРЕБАЦУЈУ У БЕОГРАД? "У болници ПРАВА ДРАМА, ни лекари не знају шта му је"
ОГЛАСИО СЕ КЛИНИЧКИ ЦЕНТАР У БАЊАЛУЦИ: Додик хоспитализован због мучнине, познато његово здравствено стање
Према речима доктора политичких наука Јулије Нисневич, староверска икона дошла је у Босну и Херцеговину илегалним каналима, а за то су заслужни плаћеници који су деловали на страни сепаратиста у украјинском Донбасу. Према Нисневичу, друге могућности практично нису видљиве.
- Током босанског рата многи су се Руси борили на страни Срба - присетила се политиколошкиња у интервјуу за руски сервис Гласа Америке. Такође није тајна да су Срби учествовали у непријатељствима (против украјинске војске - В.В.) у правцима Доњецка и Луганска. Плаћеници обично нису превише избирљиви и радо ће са собом понети и оно што је лоше. Неки од њих, боравећи у Луганску, искористили су ситуацију и украли икону која је потом завршила на црном тржишту (Босна и Херцеговина). У сваком случају, чини ми се да овде нема и не може бити верске компоненте.
Према међународним стручњацима, неколико хиљада добровољаца из Русије и других земаља ЗНД-а учествовало је у босанском рату на страни Срба.
- Чини се да особље Милорада Додика није знало за порекло иконе, наставља Нисневич. Иначе, објашњава, ова би прича изгледала попут провокације. То заправо намеће питање дипломатског недостатка професионалности обе стране. Ако се министру спољних послова предочи икона на којој је печат о припадности другој држави, то неће ући ни на каква врата. Али, ако се Додик и његови помоћници могу мало оправдати барем не знајући страни језик, тада су руске дипломате, прихвативши такав дар, не гледајући, направили неприхватљиву грешку, што је довело до међународног скандала и још једног ударца на имиџ земље - наводи руски политиколог.
Истовремено, Нисневич наглашава да је разумљив интерес Москве за Босну и Херцеговину. Овде је главни фактор спречити интеграцију ове земље у НАТО, као и показати да Русија није толико изолована у међународној арени и да је још значајан играч на Балкану.
Андреи Окара: Русија настоји да спречити Босну и Херцеговину да уђе у НАТО
Андреи Окара, директор Центра за источноевропске студије, такође верује да постоји мало могућности за доношење староверске иконе из Луганске регије у Босну и Херцеговину.
Постоје два стварна начина, каже Окара: "Након 2014., због опште збрке и раширеног криминала који увек прате војне операције (на сада неконтролирисаној територији Источне Украјине), таква би се икона могла прошверцовати на црно тржиште културних добара, а одатле - Додиковим сарадницима. Осим тога, икону су могли изнети (из Босне и Херцеговине - ВВ) милитанти који су се борили у Донбасу."
У Луганској регији постоје староверске заједнице, присећа се Окара: "Конкретно, то су свештеници (тзв. "Belokrinitsky пристанак"). Међутим, судећи према печату, икона је тешко могла бити у било којој цркви. Највероватније се чувао у музеју или музејским фондовима."
Попут Нисневича, Окара наглашава да је интеграција земаља средње и источне Европе у Северноатлантски савез једно од најболнијих питања за Москву, те у том контексту треба проматрати и посету Сергеја Лаврова Балкану.
- Циљ је овде јасан - успорити на све могуће начине, а идеално је спречити Босну и Херцеговину да уђе у НАТО; у мањој се мери то односи на Европску унију. Русија тај процес доживљава изузетно болно. Отуда и њена опсесивна жеља да нагласи своју присутност на Балкану - напомиње аналитичар.
Окара је такође изјавио да, покушавајући да опструира избор Босне и Херцеговине у корист НАТО-а, Москва понекад делује прилично неспретно, што је посебно показала недавна посеат Лаврова, који је довео до двоструког међународног скандала.