Отворена архива "Хитлеровог папе": Шта то значи за Србију и да ли ће папа Фрања прогласити Степинца свецем?
Ватикан је учинио доступним за јавност архиве докумената насталих у време контроверзног папе Пија XII (1876 - 1958), кога критичари називају и "Хитлеровим папом".
То је догађај од значаја за Србију, јер би напокон могли да испливају кључни докази о помоћи католичке цркве нацистима и усташама да побегну "пацовским каналима" после Другог светског рата, али и о активностима кардинала Алојзија Степинца и његовој подршци усташама, Павелићу и НДХ.
Еуђенио Пачели, како му је било право име, рођен је у Риму, у аристократској породици. Пре него што је 20 година провео као папа, до смрти 1958. године, био је папски амбасадор у Немачкој у свитање нацизма, а затим кардиналски државни секретар Ватикана (практично премијер).
Кардинал Пачели је на тој функцији 1935. године потписао конкордат (међународни уговор) између Ватикана и Краљевине Југославије, којим је католичка црква добијала одређена права на пољу образовања, друштвених, јавних и хуманитарних делатности. Покушај примене конкордата је довео до такозване конкордатске кризе пролећа 1937. године, када су опозиција и Српска православна црква, на челу са патријархом Варнавом, организовали жесток отпор.
ОВО ТРЕБА ДА ЗНАТЕ ПРЕ КУПОВИНЕ СТАНА! Што пре резервишете, боље ћете проћи, а посебно водите рачуна о ИНВЕСТИТОРУ!
НАСТАВЉА СЕ ДИЈАЛОГ СА СПЦ: Мило покушава да саботира, убацује своје људе!
НАЈТУЖНИЈА СЛИКА ОЛУЈЕ: Сећате се дечака који је возио трактор од Книна до Србије? Данас је срећан и успешан
Криза је кулминирала обрачуном полиције и демонстраната на такозваној "крвавој литији" 19. јула 1937. године. Епископ Николај Велимировић је претио свим српским посланицима изопштавањем из СПЦ уколико гласају за конкордат, који је ипак прошао у Скупштини 23. јула 1937. године. Само дан касније умире патријарх српски Варнава, а до данас круже теорије завере да је отрован.
Један од кључних људи тог времена који се побунио због одбијања Краљевине Југославије да примени конкордат са Ватиканом био је загребачки надбискуп Алојзије Степинац (1898 - 1960), који је преузео ту функцију у зиму 1937. године. Историчар Дејан Ристић каже да су се Степинац и папа Пије XII добро познавали.
- Они су се знали још док је папа Пије, тада Еуђенио Пачели, био државни секретар у Ватикану. Пачели је и утицао на свог претходника, папу Пија XI, да Степинца постави за бискупа - каже Ристић.
Ристић каже да ће се, "без дилеме", један део архиве папе Пија XII бавити и Степинчевим деловањем, због чега је разумљива бојазан у Хрватској. Све то указује на чињеницу да ће папа Фрања одбити да прогласи за свеца Алојзија Степинца, који је подржавао усташе и прећутао њихове злочине на Јеврејима, Србима, Ромима...
- Као што власт у свакој земљи има могућност да продужи рок тајности одређених списа, то је могла да учини и Света столица. Папа Фрања се за то није определио, што показује да жели да стави тачку на нека питања. Јасно је да папа Фрања неће канонизовати Степинца. Он је већ направио неке преседане, као што је мешовита црквена комисија која расправља о Степинчевој канонизацији. Тако нешто никада пре није успостављено. Даље, Ватикан и даље одбија да пизна Косово. У контексту свега овога, овај потез Ватикана је изузетно позитиван - каже Ристић.
Ристић сматра да је архива Пија XII драгоцена за Србију јер његова ера обухвата и период позног нацизма.
- Нема разлога за сензацију, али овај потез треба поздравити и из јавног интереса, јер ћемо отклонити сумњу у деловање појединих високих прелата у пружању уточишта нацистима и, што је за нас посебно битно, усташама - каже професор Ристић.
С друге стране, историчар Небојша Дамњановић каже да "не треба превише очекивати".
- Све што буде објављено биће у некој умивеној верзији. Историја је показала да многе институције, па тако и цркве, главне ствари преносе усмено. Многе ствари се, нарочито у Ватикану, обављају "испод жита". Папа Пије XII је дуго година био дипломата и питање је шта је остало записано. Наравно, постоје и ствари које Ватикан сигурно неће показати, нарочито ако могу да му наштете - каже Дамњановић.
Ипак, како је рекао, сваки мали помак биће драгоцен. Према Ристићевим речима, у питању је огромна документација чије изучавање захтева огроман физички и умни рад.
Српски историчари се увелико баве истраживањем Апостолских архива у Ватикану, али тешко је рећи када ће доћи на ред за проучавање архива из времена папе Пија XII, с обзиром на огромно интересовање. Унапред се пријавило 200 историчара из целог света, а свих 60 места у Апостолској библиотеци већ је резервисано до краја године.
ХРВАТСКОЈ МРЖЊИ НЕМА КРАЈА: У Сплиту освануо још један антисрпски графит - "Закољи четника, извади му очи"
ОТКРИВАМО ИСТИНУ: Снимак на ком пљују Србе кружи интернетом, а ево шта се крије иза свега (ВИДЕО)
"Хибридно ратовање НИЈЕ МИТ, то је НАША СТВАРНОСТ": Феђа Димовић из Београдског синдиката о ЗАБРАНИ УЛАСКА у Црну Гору
ДОДИК ЈАСАН: "1. март не може бити празник БиХ ако се жели да Република Српска буде у њој"
Газда Хајрудин отпустио јединог Србина у месари: Момир оптужен да је муштеријама подваљивао свињетину?!