ОВО СУ СВИ ДЕТАЉИ ПОТПИСИВАЊА ТЕМЕЉНОГ УГОВОРА: Верници СПЦ коначно слободни, стављен печат на имовину (ФОТО/ВИДЕО)
Сви храмови Српске православне цркве - цркве, манастири и имања - биће укњижени, а својину над њима гарантује држава Црна Гора.
Покушаји преотимања црквене имовине, што је покушано Ђукановићевим законом о слободи вероисповести, онемогућени су. Такође, Мираш Дедеић и његови следбеници више неће имати никакво право да насрћу на храмове СПЦ, каква је црква на Ивановим коритима. Верници СПЦ слободни су да користе одмор на Савиндан, Светог Василија Острошког и празник Светог Петра Цетињског.
"ЦРКВА МОРА ДА ЖИВИ" Верски аналитичар о значају Темељног уговора: ОВО је кључно за однос две државе
ЈЕЗИВО! Младића у Хрватској пребили јер није имао новца да плати оброк
ЗЕМЉОТРЕС ПОГОДИО НАШЕ КОМШИЈЕ: Тресло се тло у близини омиљеног летовалишта Срба
Јучерашњим потписивањем дуго ишчекиваног Темељног уговора који су у име СПЦ и државе Црне Горе јуче парафирали патријарх српски Порфирије и премијер Дритан Абазовић, ове новине на плану регулисања узајамних односа ступиле су на снагу. Епархије Српске патријаршије, после више деценија обављања своје мисије у различитим и непотпуним законским формама, коначно су добиле комплетан државно-правни оквир у коме делују.
Овај, по много чему историјски тренутак, прекретница је у посткомунистичкој Црној Гори и, како истичу потписници, најава бољих времена.
Без претходне најаве, свечаног дочека и церемонијала који прати званичне пастирске посете, патријарх Порфирије са члановима Светог архијерејског синода слетео је јуче ујутру на подгорички аеродром, одакле се упутио у вилу "Горица", где је без помпе била заказана церемонија потписивања. Споразум је парафиран за столом, за којим су осим патријарха и премијера Абазовића, своја места имали и митрополит црногорско-приморски Јоаникије и министар правде Марко Ковач.
Формалном закључењу овог акта присуствовали су и чланови Светог синода епископи сремски Василије, зворничко-тузлански Фотије, као и архијереји чије се епархије простиру на тлу Црне Горе - будимљанско-никшићки Методије, милешевски Атанасије и захумско-херцеговачки Димитрије.
Свечаном чину у вили "Горица" присуствовали су и вицепремијер Владимир Јоковић и министри Фатмир Ђека, Драгослав Шћекић, Александар Дамјановић и правни саветник премијера Иво Шоћ. По потписивању уговора, патријарх и премијер су се срдачно руковали, а међу присутнима је одјекнуо аплауз.
И Амфилохије се радује
Патријарх Порфирије је изразио "молитвено осећање љубави и захвалности" у односу на блаженопочившег митрополита Амфилохија, који је, како је рекао, без обзира што је наилазио на разне препреке, учинио много више него сви други из Цркве заједно да се дође до овог тренутка.
- Сигуран сам да се он и данас са нама радује на небу и да су његове молитве допринеле да ми једноставно и брзо, откада сте Ви на овом месту, па и ја на свом, дођемо до овог епилога - рекао је Порфирије Абазовићу.
- Темељни уговор био је потребан и држави Црној Гори и СПЦ у Црној Гори - поручио је после потписивања патријарх Порфирије, који је нагласио да се подразумева да СПЦ у било којој држави где има црквену јурисдикцију поштује устав и законе. Он је нагласио да Црква није желела ништа више од онога што има било који грађанин Црне Горе.
- Нисмо имали амбиције да постигнемо било шта више од других верских заједница - рекао је он.
Наравно, да нам није било драго да прихватимо и било шта мање од тога. СПЦ се увек, раме уз раме, бори и за права других верских заједница, уколико сматра да и њој припадају - навео је патријарх.
Порфирије је изразио захвалност премијеру Абазовићу на свим напорима које је уложио заједно са својим сарадницима да буде потписан Темељни уговор. Он је поздравио све грађане Црне Горе, истичући да "имамо толико тога заједничког да је заиста луксуз да трошимо време на оно што нас разликује".
- Векови су показали да смо једни другима потребни, да једни без других не можемо, а да када смо заједно можемо све - нагласио је српски патријарх.
- Захвалан сам свима који су од 2012. године додали макар и један камичак у мозаик пута који нас је довео до овог тренутка. Захвалан сам и онима који су се томе противили, јер су свако на свој начин, можда и несвесно, допринели да схватимо потребу да се међусобно разумемо и боримо једни за друге, јер смо једни другима потребни. Хвала премијеру и његовим сарадницима, као и грађанима Црне Горе. Верујем да се и они сви радују, без обзира на то у којој мери ће то показати - рекао је патријарх Порфирије.
Премијер Црне Горе Дритан Абазовић, уз добродошлицу упућену српском патријарху, нагласио је да је на леп и достојанстве начин доведен до краја процес који је трајао предуго.
- Влада је одлучна да свим верским заједницама да потпуно идентична права. Срећни смо ако смо томе данас допринели. На овај начин шаљемо поруку мира и толеранције. Окрећемо нови лист и окрећемо се новим изазовима којих у нашем друштву не фали. Поносан сам на учињено и верујем да ћемо и убудуће бити спремни да се заложимо за друштво толеранције, помирења и друштво које заједнички баштини вредност различитости - казао је Абазовић.
Завршни чин процеса усвајања Темељног уговора, очекивано, није прошао без политичких потреса. За то су се побринули његови осведочени противници - Ђукановићев ДПС, који пружа подршку мањинској влади, као и министри из редова СДП.
Малобројни на протесту
Неколико десетина грађана окупило се јуче испред виле "Горица" у Подгорици. Они су протестовали, незадовољни што је Темељни уговор потписан.
ДПС, СДП, ЛП, СД и ДУА предали су иницијативу о изгласавању неповерења влади, са образложењем да то чине ради заштите виталних државних интереса.Партија председника Мила Ђукановића запретила је да ће Темељни уговор бити суспендован након избора нове извршне власти. Шеф црногорске дипломатије Ранко Кривокапић напустио је јуче седницу Владе.
Претходно је изнео низ оштрих оптужби на рачун премијера, истичући да је учествовао у историјској превари.
- Циљ уговора са СПЦ је био да се заустави пут Црне Горе ка ЕУ - рекао је Кривокапић.
- Жао ми је што је пропуштена прилика да већ до новембра Влада заврши следећу фазу ЕУ интеграција. Све ће се вратити на сукоб, а не на договор. Темељни уговор је октроисан акт, осмишљен у Београду. Избрукали смо Црну Гору, али свако ће понети своје бреме историје - казао је Кривокапић, уз стару оцену да је Црна Гора "под окупацијом".
Абазовић му је одговорио констатацијом да могу бити тужни само они који живе у прошлости:
- Црна Гора јесте под окупацијом, али криминалаца који државу држе као таоца, јер због њих Црна Гора није у Европској унији. Спреман сам да се вратим у парламент и да одем кући, али нисам спреман да неко Црну Гору држи заточену. То се неће десити, ви сте то мислили, али је то била ваша стратешка грешка. Црну Гору желе да дестабилизују они који су у "скај апликацијама" и који подривајући владу, јачају руски утицај. Ништа од тога се неће десити, иако то прижељкују они који су на шверцу дроге и цигарета створили империју - узвратио му је Абазовић.